2018-2019 EĞİTİM–ÖĞRETİM DÖNEMİNİN İKİNCİ YARISI İÇİN ZİLLER ÇALDI!

, ,

 

 

 

2018-2019 Eğitim döneminin 2. yarısı için ziller bugün çaldı. 18 Ocak Cuma günü ilk dönemi tamamlayarak karnelerini alan öğrenciler bugünkü zille 14 Haziran’da sona erecek olan eğitim döneminin ikinci yarısına başladılar.

Çoğumuzun bildiği bir ormancı hikayesinde olduğu gibi çalışma aralarında alınan molalar başarıya ulaşmada işimizi kolaylaştırır:

“Bir ormanda iki ormancı ağaç kesiyormuş. Birinci ormancı sabah erkenden kalkıyor, ağaç kesmeye başlıyormuş, bir ağacı kesip hemen diğerine geçiyormuş. Gün boyunca, dinlenmek için ve öğle yemeği için kendine vakit ayırmıyormuş. Akşamları da ormancı arkadaşından birkaç saat sonra ağaç kesmeyi bırakıp evine daha geç gidiyormuş. İkinci ormancı ise arada bir dinleniyor ve hava kararmaya başladığında evine dönüyormuş. Bir hafta boyunca kim daha fazla ağaç kesecek bakalım demişler, bu yoğunlukta çalıştıktan sonra ne kadar ağaç kestiklerini saymaya başlamışlar. Sayım sonucunda ikinci ormancının çok daha fazla ağaç kestiği ortaya çıkmış. En çok ağacı kendinin kestiğini sanan birinci ormancı çok şaşırmış:

– Bu nasıl olabilir? Ben daha çok çalıştım. Senden daha erken ağaç kesmeye başladım, senden daha geç evime döndüm. Ama sen daha fazla ağaç kestin. Nasıl daha başarılı oldun, sırrın nedir?

İkinci ormancı tebessümle yanıt vermiş:

–  Bir sırrım yok. Sen durup dinlenmeden çalışırken ben birkaç ağaç kestikten sonra hem dinleniyordum hem de baltamı biliyordum. Keskin baltamla, daha az çabayla, daha çok ağaç kestim.”

Öğrencilerimiz de bu hikayede olduğu gibi tatilde baltalarını biledilerse şimdi başarıyı çok daha kolay elde edeceklerdir.  Ama tatil sonrası yeniden okula dönmek, derslerle, sınavlarla yoğun bir döneme girmek onların için zor olabilir. 15 günlük tatilde rahata alışan ve dinlenmeye doyamayan çocukları okula yeniden ısındırmak için birkaç önerimiz var.

 • Öncelikle okulun başlamasından üzüntü veya kaygı duyan çocuklar varsa onları yargılamadan anladığınızı dile getirin. Sizin de öğrencilikte zaman zaman aynı duyguları yaşayıp sonra nasıl üstesinden geldiğinizi anlatabilirsiniz!
 • Yatma saatlerini tatil düzeninden okul düzenine geçirin!
 • Sabah telaşı yaşamamak için tüm hazırlıkları akşamdan yapın!
 • Tatilde birlikte yaptığınız eğlenceli etkinlikleri öğretmenleri ve arkadaşları ile paylaşması için teşvik ederek okula gitmekten heyecan duymasını sağlayın.
 • Arkadaşlarının tatilinin nasıl geçmiş olduğuna ilişkin sorularla sohbet açın!
 • Karnesindeki başarılarını hatırlatıp bu başarısının devamı için yüreklendirin.
 • Havaların güzelliğinden faydalanıp okulda bahçede ne güzel oyunlar oynayabileceklerini hayal etmelerini sağlayın.
 • Gelecek hayalleri kurup büyümenin haklı gururunu yaşatın!
 • En sevdiği arkadaşları ve öğretmenleri hakkında konuşun!
 • Bu dönemin keyifle ve hızla geçmesiyle yaz tatiline yaklaştığımızı hatırlatın!
 • Tatildeki sıkıldığı anları hatırlatıp okulun başlamasının güzel yanlarını hatırlatın.

 

Tüm anne baba ve çocuklara mutlu ve keyifli bir dönem diliyoruz.