BU YIL ERA KOLEJLERİNDE BİRÇOK BAŞARILI PROJE VAR!

, ,

 

ERA Kolejleri kurulduğu ilk günden beri her zaman çağın gereklerine uygun bir eğitim vermek için projeler üretmeye devam etmektedir. Günümüz dünyasının ve geleceğin dünyasının bizden ve öğrencilerden beklentilerini yakından takip ederek her konuda alanının lideri olacak bireyler yetiştirmek temel hedefimiz. Bir yandan teknolojik alandaki müthiş hızla ilerleyen gelişmeleri gündemimize alırken bir yandan da hem ülkemizin hem de dünyanın geleceği adına sürdürülebilirlik projelerini çok önemsiyoruz. Tüm projelerimizin temelinde “Sürdürülebilir Bir Yaşam ve Dünya Felsefesi” var. 

Çünkü insan her dönemin ihtiyacı doğrultusunda bir yönünü geliştirirken başka yönlerdeki zayıflıklarının çilesini de bir sonraki dönemde çekebiliyor. 

Öğrencilerimizi teknolojiye yönlendirirken aynı zamanda onun olumsuz etkilerinden de korunmalarını gözden kaçırmıyoruz. Bu konuda en büyük riskler sosyal becerilerin zayıflaması ve sağlıksız bir yaşam biçimi olabiliyor. İşte bu alanlar bizim sürdürülebilir projelerimizi yaptığımız alanlar diyebiliriz. 

 

Mizaç Merkezli Eğitim Modeli Projesi ile Daha Nitelikli Bir Eğitim!

ERA Kolejleri, eğitim verdiği her bir öğrencinin öncelikle bir birey olarak bu dünyada var oluş sergilediğinin farkında olarak eğitim sistemlerini güncellemekte ve tasarlamaktadır. Her insanın doğuştan getirdiği, kendine özgü temel özellikleri olan, özü itibariyle de değişmeyen ve bireyin; duygu, zihin ve davranışlarının temelinde yatan yapısal çekirdeği olan mizaç; tüm eğitim hayatı boyunca doğu ele alındığında ve eğitimli öğretmenler, rehberlik uzmanları ve eğitim yöneticileri ile birlikte eğitim programlarına entegre edildiğinde öğrenciler üzerinde olumlu etkiler gösterecektir. Mizacı gereği popüler olmaktan hoşlanmayan ve bilgiyi kendi içinde yaşamaya seçen bir birey ile bunun tam zıddı mizaçta popüler olmayı önemseyen ve bilgiyi bu yönde kullanan bir başka bireyin öğrenme ortamı, süreci birbirinden çok farklı olacaktır. Dolayısıyla bu farklılığın tamamen farkında olan bir eğitim ekosistemi iki bireye de ihtiyaç duyduğu öğrenme ortamını sağlayacak ve eğitim süreçlerini dikkatle tasarlayacaktır. Bu ekosistemi oluşturmak adına ERA Kolejlerinde çalışan tüm Eğitim yöneticileri, Rehberlik Uzmanları ve Öğretmenler bu konu hakkında çeşitli eğitimler aldılar. Tüm öğrencilerin mizaç raporları online sistemlerle çıkartıldı ve gerek veliler gerekse de eğitimin tüm paydaşlarıyla paylaşıldı. Süreç içerisinde mizacı gereği ihtiyacı öngörülen risk gruplarına önleyici rehberlik hizmetleri her mizaca yönelik ayrı ayrı tasarlanarak ciddiyetle uygulandı. Bunu yaparken de bu konunun dünya ve Türkiye çapındaki en uzman kişilerinden danışmanlık alınarak çeşitli eğitimlerle de uygulayıcı kadrolar yetiştirilerek çalışıldı.

Şu an ERA Kolejlerinin yaklaşık 2 yıldır üzerinde çalıştığı bu projenin Milli Eğitim Bakanlığının 2023 Vizyon Belgesinde de yer alması ERA Kolejlerinin ne kadar doğru bir noktaya parmak bastığının ayrıca bir göstergesi olarak da görülebilir. Her öğrenci bizim için özeldir ve kendine özel yaklaşılmasını hak eder.         

 

ERA MUN Projesi ile Dünya Sorunlarına Duyarlı Bir Nesil! 

Yaparak ve yaşayarak öğrenme, öğrenme süreçleri içerisinde en güçlü öğrenme biçimlerindendir. Bu minvalde öğrencilerimizin herhangi bir konu hakkında bilgi sahibi olması ERA Kolejlerinin tek hedefi tabi ki olamaz.

ERA Kolejlerinin İnovatif 5’li Gelişim Programları çerçevesinde Akademik Gelişim, Sosyal Gelişim, Fiziksel gelişim, Psikolojik Gelişim ve Zihinsel Gelişim her öğrenci için ayrı ayrı önem taşımaktadır. Yabancı dil becerilerinin gelişimine de ERA Kolejleri sadece Akademik Gelişim boyutundan bakmamaktadır. ERA MUN gibi programlarla ERAlı öğrenciler yabancı dil becerilerini geliştirmek için çabalarken aynı zamanda başta Sosyal Gelişimi olmak üzere birçok yönden de mesafe katetmiş olacaktır.

ERA MUN bir Birleşmiş Milletler Simülasyonudur. Öğrencilerimiz aynı Birleşmiş Milletlerde olduğu gibi herhangi bir millete ait delege rolünü üstlenerek kendilerine daha önceden verilmiş konular üzerine bir aydan uzun bir süre araştırma, gözlem ve çalışma yaparak belli bir sonuca varır. Her delegenin yapmış olduğu çalışmalarının sunulacağı bir genel kurul ve delegelerin kendi içlerinde çalıştığı daha küçük toplantılar yapılır. Burada tüm program İngilizce becerileri üzerine tasarlanmıştır ve delegelere başkanlık eden genel sekreter, chair ve adminlerin tamamı ana dili İngilizce olan kişilerden seçilir. Tüm program boyunca global dünya sorunları konuşulur ve bu sorunlara genç zihinlerin bulmuş olduğu çözümler üzerinden programlar neticelenir.

Uluslararası geçerliliği olan sertifikalarla öğrenciler sertifikalandırılarak öğrencilerin çok yönlü gelişimleri sağlanır.  

 

ERASMUS+ Projeleri ile Daha Sosyal Bir Nesil!

Avrupa Birliğinin Ulusal Ajansı tarafından yürütülen Erasmus Plus Projeleri kapsamında ERA Kolejlerinin şu anda devam eden 7 farklı projesi ile birlikte  İtalya, Yunanistan, Portekiz, İspanya başta olmak üzere Avrupa’nın 16 faklı ülkesi ile birlikte ortak çalışmalar yürütmektedir. Ayrıca Başvuru sürecinde ve hibe aşamasında şu an 12 projemiz daha bulunmaktadır. Bu projelerdeki hedefimiz öğrencilerimizin bir dünya vatandaşı olma yolunda bütün dil, kültür, mesafe sınırlarını kaldırarak farklı renkten, dilden, dinden, kültürden kişilerle aynı projede, aynı hedefe yürümelerini sağlamaktır. Ayrıca gerek yurtdışına bu öğrencilerle beraber giderek gerekse de projelerde birlikte çalıştığımız ülkelerdeki misafirlerimizi ağırlayarak onlara unutulmayacak tecrübeler, bilgiler kazandırmayı hedeflemekteyiz.
h3span>

ERA Kolejleri olarak her ne kadar öğrencilerimizin eğitimleri bizler için önemli ise mesai arkadaşlarımız olan öğretmenlerimizin gelişimleri de o derece önem arz etmektedir. Öğretmenlik mesleği zamanla değişen, zamanla dönüşen, her senesi birbirinden ayrı olan dinamik olması gereken bir meslektir. Zira bilgiye ulaşmanın bir tık kadar kolay olduğu devrimizde bir öğretmenin kendisini sadece bir bilgi kaynağı olarak görmesi aslında onun öğretmenlik mesleğini tam olarak idrak edememiş olması demektir.

 

Bu anlayışla tecrübe yılı ne olursa olsun ERA Kolejleri mesai arkadaşları olan öğretmenlerinin eğitimi ile sürekli ilgilenmek gelişimlerini takip etmek zorundadır. Bu noktada oluşturulan ERA Akademi ve ERA Akademi de görev yapan tüm Bölüm Başkanları sadece öğrencilerin gelişimleri üzerine kafa yormazlar. Öğretmeler ve onların eğitimleri Akademinin en önemli çalışma alanlarındandır. ERA Akademi, eğitim öğretim dönemleri içerisinde yapmış olduğu gözlemleri, farklı alanlardan toplamış olduğu verileri dikkatli bir şekilde analiz eder ve raporlaştırır. Genel Müdürlük düzeyinde incelenen bu raporlar neticesinde gerçekleştirilen eğitimler, seminerler, toplantılar ve çeşitli saha çalışmalarıyla öğretmenlerin kendilerini geliştirmeleri sağlanır.

 

Ayrıca, ERA Öğretmen Eğitim Atölyesi ile aday öğretmenlerimizin öğretim içeriğini, uygulama alanlarında deneyimleyip, eğitim süreçlerini programlamasını hedeflemekteyiz. Program, 4 aylık bir süreci içermekte olup program kapsamında aday, okul ortamında ilgili bölümün moderatör öğretmeni ile deneyim imkanı bulacaktır. Bunun yanında Sınıf Yönetimi ve Okul içi iletişim, Öğrenci-Veli-Öğretmen İşbirliği süreçleri ile ilgili de kişisel gelişim eğitimleri alır ve uzman öğretmenlerle bu alanları deneyimleyerek mesleki gelişimini destekler. Program dahilinde öğretmenler hem oryantasyonlarını tamamlar hem de mesleğe daha güçlü başlamak için bir fırsat yakalamış olurlar. Programı başarıyla tamamlayanlar ERA Akademi’den sertifikalarını alırken stajyer öğretmen olarak da ERA Kolejleri’nde iş imkanı elde ederler. 

 

Renklerle Sağlıklı Beslenme Projesi ile Sürdürülebilir Sağlıklı Bir Yaşam!

Okullarımızda sağlıklı beslenmenin de önemi üzerinde durduğumuz Renklerle Sağlıklı Beslenme Projesini çözüm ortağımız Sardunya Catering ile birlikte sürdürüyoruz. Yemek menülerimizi seçerken beslenme uzmanları ve diyetisyenler eşliğinde okul temsilcilerinden oluşan menü kurullarında sağlıklı bir öğün ve menü oluşturmanın püf noktalarını anlatıyoruz. Kırmızı gıdalar yüksek kalorili, Sarı gıdalar orta kalorili, Yeşil gıdalar düşük kalorili ve Beyaz gıdalar ise nerdeyse sıfır kalori olan ürünler olmak üzere her menünün bu renklerle çeşitlenmesi gerekliliği öğrencilerimize ve velilerimize anlatılıyor. Menülerimizi internet sitemize yüklerken de her yiyecek için kalori hesaplamalarını da yanlarına ekleyerek farkındalık oluşturmayı hedefliyoruz. Sağlıklı beslenme konusunda bazı veliler çok duyarlı iken ne yazık ki bazı velilerin de bu duyarlılıkta olmamaları çocukların yanlış bir beslenme alışkanlığı kazanmalarına yol açtığı için okullarımızda bilgilendirme seminerleri ile velilerimize de ulaşmaya çalışarak sağlıklı beslenme alışkanlığı edinmiş bir nesil yetişmesini hedefliyoruz. 

 

Ekranlara 1 Saat Mola Projesi ile Sürdürülebilir Bir İletişim!

Teknolojinin zararlarının başında sadece öğrencilerin değil tüm aile üyelerinin iletişim becerilerinin zayıflayarak yalnızlaşması ve asosyalleşmesi geliyor. Bu zarara dikkat çekmek için Rehberlik Bölüm Başkanlığımızın Koordinasyonunda  “Ekranlara 1 Saat Mola Projesini” oluşturarak bu anlayışı evlere taşıdık. Bu projede sadece öğrencilerin değil evdeki her bireyden her türlü ekrana günde 1 saat veda etmesini ve aile içinde birlikte kaliteli zaman geçirilmesini tasarladık ve bu deneyimlerini bizlerle paylaşmalarını istedik.  Ebeveynlerin tıpkı bir zamanlar cep telefonları yokken elektrik kesildiğinde mum ışığında ettikleri sohbeti unutamadıkları gibi biz de bu proje sayesinde unutulmaz sahnelerin anlatıldığına şahit olduk. Her gün “Ekranlara 1 saat Mola Projesi” ilk etapta bazı velilerimizin tepkisine yol açmış olsa da sonuçlardan herkes oldukça memnun. Bizler sürdürülebilir bir iletişimin geleceğimizi mutlu aile ortamına ve dolayısıyla mutlu topluma taşıyacağına inanıyor ve projemizi yürütüyoruz. 

 

Amacımız Teknolojiyi Amaç Edinen Değil, Araç Edinen Bireyler Yetiştirmek!

Çağımız teknoloji çağı ve artık her birey teknolojinin nasıl kullanıldığının farkında olmak ve çağın teknolojik anlamda gerisinde kalmamak zorundadır. Teknolojinin çağımızda insanlar için türlü tehlikeyi barındırdığı gerçeği yadsınamaz ama teknolojinin gerisinde kalmak da birey için daha büyük tehlikeler barındırmaktadır. Nesnelerin interneti, yapay zeka, dijital ikizler, robotik, arttırılmış gerçeklik gibi daha birçok uygulamanın hayatımızın her alanına girmiş olduğu günümüzde eğitim hayatımızda bu uygulamaları bilmeyen ve gerek eğitim hayatında gerekse de günlük hayatının herhangi bir alanında bunu kullanmayan bir nesil yetiştirmek pek doğru bir yaklaşım sayılamaz. Hele ki “Endüstri 4.0” anlayışındaki neredeyse içinde insan olmayan ve sadece teknoloji ile yönetilen fabrikaların ortaya çıktığı bir devirde bu teknolojinin farkında olmayan bireyler, gerçek hayata bir sıfır yenik başlayacaktır.

ERA Kolejleri, bu alanda yaptığı çalışmalarla gerek öğrencilerin kodlama becerilerini, gerek robotik becerilerini günlük hayatta nasıl kullanacakları yönünde çeşitli programlarla yaşamış bulunmaktadırlar. Bu programların sonuçları bazen karşımıza arttırılmış gerçekliği kullanarak 10 Kasım’da Cumhuriyetimizin Kurucusu Mustafa Kemal Atatürk ile yan yana fotoğraf çekilerek karşımıza çıkar; bazen Türkiye’nin en büyük havacılık Organizasyonu olan “Teknofest” te binlerce proje arasından ilk 10’da 2 proje ile ödül alarak çıkar bazen de annesine olan sevgisini evine gönderdiği mektuba koyduğu bir karekod ile kendi yapmış olduğu kısa filmi yerleştirerek ortaya çıkar.

ERA Kolejleri, gerçekleştirmiş olduğu projelerle şimdiye kadar pek çok robotik yarışmasında farklı alanlarda pek çok derece ile gururlanmış ve teknolojiyi bir amaç değil araç olarak kullanan nesiller yetiştirmek için bu alanlarda daha pek çok yeni projeleri ile ufuk açmaya devam edecektir.  

 

ERA Kolejlerinin 2019’daki Hedefi

2019’da başarılarımıza başarı katmak ve hedeflerimizi daha da yükselterek ilerleme kaydetmek istiyoruz. Beklentilerimizi büyük tutuyoruz, Önümüze koyduğumuz hedefleri gerçekleştirerek başarılı bir eğitim-öğretim yılı olması için çalışmalarımıza tüm hızıyla devam ediyoruz.