DEPREME KARŞI ÇOÇUKLARIMIZLA NASIL İLETİŞİM KURMALIYIZ?

, ,

 

Değerli ebeveynler,

Deprem, tıpkı diğer doğal afetler gibi depremi doğrudan yaşayan ve yaşamayan çocuklarda da çeşitli korkulara sebep olabilir. Çocuğunuz yaşanan olaylardan ya da sosyal medya, televizyon gibi iletişim araçlarından olaylara şahit olabilir ve etkilenebilir. Çocuğunuz bu gibi durumlarda korku, endişe duyabilir. Siz ebeveynler olarak çocuğunuza depremi nasıl anlatabileceğiniz ve bu durumda kendisine nasıl yardımcı olabileceğiniz adına sizlere ERA Kolejleri PDR Bölümü olarak bazı tavsiyelerde bulunmak istedik.

 

Deprem ve Çocuğunuzla İletişim

 

 • Tıpkı ölüm ve diğer doğal felaketlerde olduğu gibi depremle ilgili çocuğa yapılacak olan açıklama da çocuğun yaşına ve gelişimsel seviyesine uygun olmalıdır.

 

 • Çocuğunuzla konuşmaya kendi hislerinizden başlayabilirsiniz. Kendisinden de bu olay hakkında neler bildiğini, neler duyduğunu anlatmasını isteyebilir ona olaya ilişkin hislerini sorabilirsiniz.

 

 • Çocukların olayları anlamlandırırken ebeveynlerinin davranışlarından, tepkilerinden ve kaygı durumlarından etkilendiğini unutmayın. Bu yüzden depreme ilişkin kaygılarınızı ona hissettirmemeye özen gösterin. Sakin ve güven odaklı davranışınız kendisini daha iyi hissetmesine sebep olacaktır.

 

 • Çocuğunuz durumu anlamak için size sorular sorabilir. Onun kaygısını ve merak ettiklerini dillendirmesine fırsat vermeniz önemli. Sorduğu sorulara verdiğiniz cevaplar fazla detaya girmeden, kısa, anlaşılır ve net olmalıdır.

 

 • Ona yer kabuğunun hareketliliği ve bununla bağlantılı olarak depremin nasıl bir doğa olayı olarak ortaya çıktığını çok fazla coğrafi detaya girmeden anlatabilirsiniz.

 

 • Deprem ve etkileri hakkında kısaca bilgilendirilmiş olan çocuğunuzun en büyük ihtiyacıkendisinin ve ailesinin güvende olduğunu hissetmektir. Bunu kendi evinizin güvenliği konusunda ne tür önlemler aldığınızı, ailesinin onu çok sevdiğini, onun güvenliğini sağlamak için her zaman onun yanında olacağını söyleyerek belirtebilirsiniz.

 

 • Özellikle televizyonda depremle ilgili biz yetişkinler için dahi korkutucu olabilecek tekrarlayan görüntülerden çocukları uzak tutmak, konuyla ilgili haberler izlenecekse bunu çocuğunuzun uyuduğu bir saatte yapmayı tercih etmek bu süreçte çok önemlidir.

 

 • Çocuğunuzun da medya ve iletişim araçlarından neleri izlediğini mutlaka takip etmeye çalışın. Böylelikle abartılı, korkunç, gerçek dışı haberlere maruz kalmasını önleyebilirsiniz.

 

 • Çocuğunuzun kaygı durumuna bağlı olarak davranışlarında bir farklılık olup olmadığını mutlaka gözlemleyin. (aşırı ağlama, uyku sorunları, okula gitmeyi istememe, nedensiz baş ve karın ağrıları vb.)

 

 • Mümkün oldukça günlük hayatınızda, konuşmalarınızda depremi sadece odak noktanız haline getirmeyin. Normal yaşantınızı, günlük rutinlerinizi devam ettirmeye özen gösterin.

 

 • Çocuğunuz bu süreçte gördüklerinden ve yaşadıklarından dolayı daha fazla güvene ve sevgiye ihtiyacı olabilir. O yüzden sevginizi, sarılmanızı ona karşı daha fazla hissettirek güven duygusunu pekiştirin.

 

ERA KOLEJLERİ

PSİKOLOJİK DANIŞMANLIK VE REHBERLİK BİRİMİ