SORU SAYILARI VE SÜRE

  1. Bursluluk sınavı Türkçe, Matematik, Fen Bilimleri, Sosyal Bilgiler ve Yabancı Dil testlerinden oluşacaktır.
  2. Bursluluk sınavında “MEB Sınav Değerlendirme Kuralları” geçerli olacaktır.
  3. Sınavda kazanılan burs oranları, ilan edilen eğitim ücretleri üzerinden uygulanacaktır.
  4. İlan edilen burslar, öğrencinin sadece 2020 – 2021 eğitim – öğretim ücreti için geçerli olacaktır.
  5. Burstan yararlanmak ve ödüllere sahip olmak için en geç 9 Şubat 2020 tarihine kadar okullarımıza kayıt yaptırılması gerekmektedir.

Sevgili Öğrenciler ;

Sınav, eğitim hayatının her kademesinde kişinin karşısına çıkan, öğrenme yaşantılarını değerlendiren, sınırlı alandaki bilgi ve beceriyi belirli bir zaman diliminde ölçmeye çalışan bir değerlendirme sürecidir. Test tekniğine dayalı bu tarz sınavlarda başarıyı artıracak en önemli noktalar bilginin yanında, sınav tecrübesine sahip olmak, soru tarzlarına aşina olmak, test çözme ve sınav stratejilerine hakim olmaktır. Bu sebeple sizlere sınav stratejileri ve test teknikleri ile ilgili bazı tavsiyelerimiz olacak.

Sınava karşı bakış açınızı değiştirin, olumsuz düşüncelerden kurtulun! Olumlu düşünüp yapabileceğinize inanmak motivasyonunuzun artmasını sağlayacaktır.

Bilgi, yorum ve zaman; test sınavlarında istenilen üç ana unsurdur. Sizlerden öğrenme ile elde ettiğiniz “bilgi” lerinizi, size verilen “zaman” dilimi içerisinde “yorum” lamanız istenir.

Sınav çözerken en iyi olduğunuz dersten başlayabilirsiniz; bildiğiniz sorulardan başlamak sınava daha yüksek moralle devam etmenizi sağlayacaktır.

Önce soruyu iyi okuyun. Soruda altı çizili, olumlu ya da olumsuz ifadelere yada koyu yazılmış kelimelere dikkat edin. Soru kökünü iyi okuyup anlamak çözümü kolaylaştıracaktır. Zaman kazanmak için soruyu tam okumadan çözüme geçmeyin.

Her sorunun kendine göre bir mantığı vardır. Soru sizden ne istiyorsa onu düşünün gereksiz detaylara takılmayın.

Çok hızlı okuyup zaman kazanacağınızı düşünmeyin, aşırı hızlı olmak hata yapmanıza sebep olabilir, çok aşırı dikkatli olup yavaş okumakta zaman kaybettirebilir.

Sorunun uzun ya da karmaşık gözükmesi gözünüzü korkutmasın. İyi anlaşılmış uzun sorular daha kolay çözülebilir.

Çözemediğiniz soru ile inatlaşmayın, daha sonra dönüp bakmak için bir işaret koyup diğer soruya geçin.

Turlama tekniğini kullanın. Normal ve kolay kabul edilebilecek soruların ilk turda tamamlayıp daha zor ve zaman alacak olan sorulara bir işaret koyarak daha sonra onlara dönmek zaman kazanmanıza yardımcı olacaktır.

İlk doğru gördüğünüz seçeneği işaretlemeyin. Bazı şıklar çeldirici olabilir, tüm şıkları okuyup ona göre cevaplandırın.

Okuma hatasına dikkat. Bir soruyu tekrar tekrar okumak yapılan en önemli yanlışlardan biridir. İki defa okuyup anlamadıysanız o soruya bir işaret koyup geçin.

Hiçbir fikriniz olmadığı soruyu boş bırakın. Eğer sorunun cevabı hakkında bilgi sahibi değilseniz işaretleme yapmayın. Boş bırakmak yanlış yapmaktan daha iyidir.

Çözemediğiniz soruları düşünmeyin. Sınavda başarılı olmak için her soruyu doğru çözmek zorunda değilsiniz. Unutmayın her öğrencinin çözemeyeceği sorular vardır.

Kalem kullanın, önemli gördüğünüz yerlerin altını çizin ama tüm metnin altını çizmeyin.

Yanlış olduğundan emin olduğunuz şıkları eleyin. Bu sizin doğru şıkka daha kolay ulaşmanızı sağlayacaktır.

Aynı test içindeki her soru aynı puanı kazandırır. Soru ne kadar zor olsa da en aynı test içindeki en kolar soru ile aynı değere sahiptir. O yüzden her soruya eşit derecede önem gösterin

Sınav anında zihninizi dinlendirin. Sınav anında yorulduğunuzu hissettiğiniz anda arkanıza yaslanıp gözlerinizi kapatarak 10 15 sn. derin nefes alıp nefes egzersizleri yapmak size zaman kaybettirmez aksine sonraki dikkatinizi toplayacağı için zaman kazandıracaktır.

Zaman kontrolü yapın. Sınav esnasında test ya da bölüm sonlarında zaman kontrolü yaparak kontrolü elinizde bulundurun ancak sürekli saate bakarak zaman kaybedip telaşa kapılmayın.

Kodlamaya dikkat. Soru kitapçındaki soruların karşılığını cevap kâğıdında doğru yere kodladığınıza emin olun. Sınav esnasında kodlamayı en sonra bırakmayın her sorudan sonra ya da sayfa sonunda dikkatli bir şekilde cevap kâğıdınıza doğru şıkları tam ve düzgün bir şekilde kodlayın.

Sınav bitiminde soru kitapçığı ve cevap kâğıdınızı kontrol edin.

Unutmayın hiçbir sınav sonucu sizden değerli değildir.

Sınava girecek tüm öğrencilere başarılar dileriz.