ERA KOLEJLERİ KURUMSAL İLETİŞİM VE MARKA DİREKTÖRÜ GÜLÇİN AŞKIN ÇETİN ÖĞRETMENİM DERGİSİ SORULARINI CEVAPLADI

, ,

Era Kolejleri’nin Türk Eğitim Sistemine katkıları neler olmuştur?

İstanbul’daki 10 kampüsüne, Bursa’da olimpik parka sahip heyecan veren altyapısı ile benzersiz bir eğitim kurumu olan Nilüfer Kampüsü’nü ve bu yıl Sakarya Kampüsü’nü de ekleyen ERA Kolejleri, anaokulundan liseye, binlerce öğrenciye eğitim sunuyor. Eğitim sistemimiz, ülkemizdeki eğitim müfredatına uygun olmakla birlikte özgün ve bilimsel olarak ölçümlenebilen bir bakış açısını içeriyor. ERA kadrosu, alanında yarım asra ulaşan bir deneyimle dünyada var olan en ileri eğitim tekniklerini birleştirerek, 5G Eğitim Modeli’ni uyguluyor.

Bu yöntemin temeli, birbirinden farklı beden, zihin ve kişilik yapılarına sahip öğrencilerin, kendi güçlü ve zayıf yönlerinin testlerle belirlenerek raporlanmasıdır. Bu özel programa ERA Mind ismi verilmiş olup ders içeriğine uygun bir ortam için studiolar dizayn edilmiştir.

ERA Mind derslerindeki öncelikli amaç; öğrencinin gelişimindeki güçlü ve zayıf yönleri bilmektir. Buna göre öğrenciye özel bir gelişim programı hazırlanarak gerekli yönlerin ek derslerle güçlendirilmesi ve sonuçların adım adım takip edilerek ailelerle işbirliğiyle hedeflere ulaşılıyor. ERA Mind Studio’da uygulanan testler ve öğrenci programları ile 10 haftada olumlu sonuçlara ulaşılıyor. Bu testler öğrenciyle ilgili hızlı ve objektif şekilde bir değerlendirme şansı sağlıyor. Öğrencilerin beslenmesinden motor becerilerine varana dek tüm değişim, adım adım aileyle paylaşılıyor. Anne babaların öğrenci hakkındaki gözlemleri ve çocuklarının gelişimi için evde yapılabilecek egzersizler konusunda bir iş birliği oluşuyor. Türkiye’nin 5G eğitim sistemini geliştiren ERA Kolejleri, eğitimin sadece akademik gelişimle sınırlı kalamayacağını bunun yanında her öğrencinin sosyal, fiziksel, zihinsel ve psikolojik gelişimlerinin de bir bütün halinde geliştirilmesi gerektiğini savunuyor. ERA Kolejleri bu anlamda öğrenciye daha bütünsel bakmış ve yaklaşmış olup başarı veya başarısızlığın tanımını ve dayandığı temelleri şimdiye kadar olduğundan daha geniş bir yelpazeye taşımıştır diyebiliriz.

ERA Mind Studio eğitim programı, öğrencilere tam olarak neler kazandırıyor?

ERA Mind Studio aracılığı ile çocuklarda gözlemlenen olumlu değişiklikler şöyle:

  • El yazısı alanında gelişim. İnce motor becerileri ve hızı doğru kullanmak, gözleri kullanarak yer ve çizgilere hakimiyet, çocuğun kendi elleri ile gözlerini koordine etme yeteneklerinde gelişim.
  • Dikkati düzenlemede, dürtüleri kontrol etmede, okul başarısı için gerekli olan öğrenme ve kavrama becerilerinde gelişimler.
  • Resim yapmaktan yazı yazmaya, bisiklete binmekten yüzmeye kaslarımızı etkileyen birçok etkinliği yapabilmemizi sağlayan psiko-motor becerilerinin gelişimi ile okulda ve evde yaşam için gerekli olan tüm hareketlerin en iyi şekilde gerçekleştirmesini sağlama.
  • Denge ve koordinasyon ile motor planlama becerilerini kapsayan kaba motor becerilerin gelişimindeki ilerlemeler.
  • Daha hızlı ve doğru okuyabilme, tahtada gördüğünü defterine daha iyi işleyebilme, okumaktan daha büyük zevk alındığı için derste daha aktif hale gelme.
  • Yönergeleri kolayca takip etme, işitsel hafıza, iletişim ve sosyal beceriler, özgüven, anlama ve konuşma dil becerilerinde gelişim.
  • Bilgilerin kısa bellekten kalıcı belleğe aktarılmasına bağlı olarak anlama ve kavrama ile birlikte tüm aktivitelere katılımda özgüvenin yükselmesi gibi önemli ve sevindirici bir gelişim.

ERA Mind Studio derslerinin eğitmenleri özel bir eğitim alıyorlar mı?

Bu derslerin eğitmenleri alanında uzman çocuk gelişimciler, psikologlar, psikolojik danışmanlar ve rehber öğretmenlerden oluşuyor.  ERA Mind Studio ekibi, yıl boyunca tüm öğrencilere yaş grupları ve cinsiyetleri doğrultusunda gelişimlerini destekleyen ve dünyaca geçerliliği olan bilimsel gelişim testleri uyguluyor. Bu testlerin uygulayıcı sertifikalarına sahipler ve gerekli zamanlardaki test eğitimlerini de kurum içinde alıyorlar. Bu test ve envanterlerin amacı öğrencilerin hafıza, odaklanma, dikkat, hız ve esneklerinin belirlenerek raporlanması. Ardından bu raporlara göre öğrencinin güçlü ve geliştirilmesi gereken yönleri belirlenir; öğrenci için uygun öğrenme yöntemi konusunda öğrenci, öğretmen ve veli yönlendirilir.

ERA Kolejleri olarak akademik gelişimlerini desteklemek adına gerçekleştirdiğiniz faaliyetler nelerdir?

ERA Kolejleri olarak bu anlamda projelere çok önem veriyoruz. Öğrencilerimizin daha ilkokul, ortaokul sıralarından başlayarak bilimsel dayanaklı çalışmalar yapması bizler için ve geleceğimiz için çok önemli. Her şeyden önemlisi sürdürülebilir bir yaşam ve dünya için projelerin hepsini önemsiyoruz. Bazen bilimsel projelerle bazen sosyal sorumluluk projeleri ile “Sürdürülebilir Bir Yaşam” amacımızı öğrencilerimizle birlikte gerçekleştirmeye çalışıyoruz.

Öğrencilerimizin, ERA Kolejleri’nde dahil oldukları uluslararası projelerden bazıları şu şekilde:

ERA-MUN PROJESİ: ERA Kolejleri ERA-MUN projesiyle; yaşadığı dünyaya ve dünya sorunlarına duyarlı öğrenciler yetiştiriyor. Öğrencilerimiz bu projeyle çözümü başkalarından beklemek yerine çözümün bir parçası olabileceklerini fark ediyor. Bu proje; Birleşmiş Milletler Konferansının bir simülasyonudur. Bu simülasyona göre öğrenciler farklı ülkelerin delegasyonlarını üstlenirler. Delege olarak temsil ettikleri ülkenin sorunlarını dile getirmek üzere bu simülasyona hazırlanırlar ve sunumlarıyla katılırlar. Bu konferansta dünya sorunlarını ele alan öğrenciler pek çok çözüm önerisini de masaya koyuyorlar. Uluslararası bir proje olan MUN , ERA Kolejleri’nde ERA-MUN olarak uygulanıyor.  Konferansın ana dili İngilizcedir. ERA-MUN Projesi ile öğrencilerin çok yönlü gelişimi hedefleniyor. Hem dil becerileri, hem sorumluluk gelişimleri, hem akademik gelişimleri, hem de duyarlı birer dünya vatandaşı olmaya hazırlanmaları için çok önemli bir proje olduğunu biliyoruz ve bu projenin öğrencilerimizle buluşmasını önemsiyoruz.

ERASMUS (+) PLUS PROJESİ: ERA Kolejleri’nde sürdürülen bir diğer uluslararası proje de Avrupa Birliği’nin desteklediği Erasmus+ (Plus) Projesi. Bu proje eğitim, gençlik ve spor alanlarını kapsayan ve öğrencilerin kişisel gelişimlerini destekleyen bir proje olarak öne çıkıyor. ERASMUS + Projesi’nde devam eden 13 farklı başlık ve içerikte projemiz bulunuyor. ERASMUS + Projeleri’nde öğrencilerimiz eğitim konularından “language teaching,  storytelling, improving digital and language skills by cinema” gibi ana temalardan “developping tolerance and mutial understanding in Europe, sustainable consumption and production” gibi sosyal temalara kadar geniş bir yelpazede hazırlık yapıyorlar.

İşbirliğinde olduğumuz Almanya, İtalya, İspanya, Portekiz, Polonya gibi pek çok ülke var. Bunun gibi uluslararası projeler kültürel etkileşimleri de öğrencilere sağlaması açısından farklı ve güzel izler bırakıyor. Öğrenciler kendi kabuklarından çıkarak dünyaya açılıyorlar ve bu sayede hoşgörü kültürünü de geliştiriyorlar.

ERA Kolejleri’nde bu yıl “BAĞLAN AMA BAĞIMLI OLMA”! Sosyal Sorumluluk Projesi yürütülüyor!

Yeni nesil öğrenciler teknoloji çağının içine doğdukları için hepinizin bildiği gibi neredeyse kitaptaki satırları parmakları ile kaydırıp geçmek istiyorlar. Televizyon, telefon, tablet, akıllı tahtalar bir eğitim materyali olarak baktığımızda çok faydalı olmakla birlikte çocukları bu teknolojinin esiri olmaktan da kurtarmak gerekiyor. Online ödev programları vesilesi ile teknoloji başına geçen bir çocuğu o ekranın başından ödev bitince kaldırmak pek de mümkün olmayabiliyor. Biz de ERA Kolejleri olarak bu konuya duyarsız kalamadık ve bu yılki sosyal sorumluluk projelerimizin ana temasını da çağımızın bir dünya sorunu haline gelen “Teknoloji Bağımlılığı” olarak belirledik. Bu konuda farkındalık oluşturmak ve teknolojiyi tüketen bir nesilden üreten bir nesle evrilmek için okullarımızda bilgilendirme çalışmaları ve eğitimler yapıyoruz. Avrasya Maratonu’nda da Yeşilay’a destek vererek yürüdük. Yıl boyunca Yeşilay’la Teknoloji Bağımlılığına dair iş birliğimiz devam edecek.

ERA Kolejleri hali hazırda 10’u İstanbul’da olmak üzere 12 kampüse ulaştı. Bu anlamda kısa, orta ve uzun vade hedefleriniz nelerdir?

ERA Ailesi olarak büyümeyi planlarken eğitim kalitemizden de ödün vermemeyi birinci koşul olarak önümüze koyuyoruz. Fiziksel olarak büyümek çok kolay, istesek kampüslerin sayısını çok hızlı bir şekilde artırabiliriz. Peki ya eğitim? Bu bizim için çok önemli, bu işe sadece yatırım olarak bakmak doğru değil. Eğitim, ülkemizin geleceği. ERA Kolejleri yönetim kurulumuz eğitimcilerden oluşuyor. Kadrosu eğitime gönül vermiş deneyimli bir kadro. Eğer eğitim kalitemizden ödün verirsek başta bu ekibe yazık ederiz, sonrasında da ülkemizin çocuklarına. Biz bu nedenle dikey büyümenin yanında son 2 yıldır, yatay büyümeyi de gündemimizde tutuyoruz. Hem kampüslerimizdeki öğrenci sayılarımız artıyor. Hem de eğitim sistemimizin ayakları yere basıyor. A’dan Z’ye zihinsel, fiziksel, sosyal, psikolojik ve akademik olarak ilk günkü kalitemizle tüm Türkiye genelinde de kampüslerimizin sayısı uzun vadede artacak.

Mezun olan öğrencilerinizde ERA KOLEJLİ olarak adlandırılabilecek ayırt edici unsurlar nelerdir? Gerek hali hazırda eğitim öğretimi sürdüren gerekse de mezun olmuş öğrencileriniz için kurum aidiyeti duygusu anlamında gerçekleştirdiğiniz çalışmalar nelerdir?

Bizler ERA Kolejleri’nde yeni nesle yönelik bir eğitim alt yapısı oluşturarak onlara hitap ediyoruz. Yeni neslin özellikleri, güçlü ve zayıf yönleri, beğenileri, tercihleri öncekilerden çok farklı. Biz de aslında onların istediği farklılığı önce sınıflarımızda, sırasından tahtasına renginden görüntüsüne kadar hissettirmeye çalıştık. Sonra da hem kulüp derslerimizle hem de sanat ve spor dallarındaki çeşitliliği sunarak yeni nesil bir eğitim anlayışını benimsiyoruz. Ama bütün bunlar arasında bir ortaklık var; okullar olarak o da bizim işimizin “insan” yetiştirmek olduğu! İşte bu “insan” ERA Kolejleri’nden mezun olduğunda evrensel ahlak değerlerine sahip, dünyaya ve dünyanın yaşadığı sorunlara duyarlı, farkındalığı yüksek ve kendi potansiyelini gerçekleştiren bir insan olsun diye uğraşıyoruz. Tüm gayemiz; ülkemize ve dünyaya yararlı insanlar yetiştirmek! ERA’da “her ay birbirinden değerli” diyerek evrensel değerleri de okullarımızda yaşatmaya çalışıyoruz. Bu çerçevede yardımseverlik, empati, dürüstlük, sorumluluk, demokrasi, sevgi, saygı, hoşgörü değerlerini aylık olarak ele alıp bu değerler doğrultusunda tiyatrolar, söyleşiler, atölyeler, rehberlik uygulamaları yaparak çocuklarımızın da bunları yaşatmasını sağlıyoruz. 2013 yılında kurulmuş olup, o yıl açılan liselerimizden ilk mezunlarımızı daha yeni verdik. Kurumsal aidiyet için ilerleyen dönemlerde mezunlar derneği gibi çalışmalarımız olacak.