EYLÜL AYI DEĞERİ: SEVGİ VE UYUM

, , ,

 

Değerli Ebeveynler;

Her çocuk beslendiği kaynaklar doğrultusunda gelişimini sürdürür. Dolayısıyla başkalarına karşı daha duyarlı bir dünya meydana getirmek çocukların sevgi dolu ilişki kurma becerilerinin desteklenmesinden geçmektedir. Psikolojik ve fizyolojik sağlık için en büyük yarar kaynağı bu sevgi dolu ilişkidir. Eylül ayı süresince okulumuzda sevgi değeri işlenerek, çocuklarımızın bu değeri içselleştirip hayatlarına katması arzulanmaktadır. Bu doğrultuda çocuklarımız ile somut olarak sınıf içi etkinlikler ve bireysel etkinliklerinde sevgi kavramına ilişkin farkındalık oluşturulacaktır.

Sevgiyle ve sevgi ortamında büyüyen çocukların ruhsal ve fiziksel gelişimlerinin de sağlıklı olduğu görülmektedir. Çocukların onları seven kişilerle düzenli ilişkiye ihtiyaçları vardır. Sevgiyi öncelikle kendinize göstererek çocuklarınıza öğretebilirsiniz. Sevgi her bir insanın içinde davet edilmeyi beklemektedir. Kişi görmeyi seçer ise sevgiye ulaşmak mümkündür. Evde sevgi bol temas, güler yüz ve nezaket ile gösterilip sözel olarak ifade edilirse çocuğunuz yetişkinlik yaşamında da sevgisini gösterirken cesur davranacaktır. Sevgi uygun araçlarla dışarıya yansıtıldığında ve paylaşıldığında onun var olduğunu çocuğunuz anlayacaktır. Onun somut verilere ihtiyacı vardır. Bol göz temasına, sıkı bir kucaklamaya, görülmeye, anlaşılmaya ve duyulmaya ihtiyacı vardır. Çocuğunuz sevgiyi hissettiğinde kendini değerli hissedecektir. Kendini değerli hisseden çocuğun özgüven gelişimi de olumlu yönde etkilenecektir. Aynı zamanda kendini değerli hisseden, ailesi tarafından desteklenen ve takdir edilen çocuklar uyumlu bir kişilik geliştirerek toplumda olumlu ilişkiler kurup sürdürebilecektir.

Anne ve babalar, sevgi koşulsuz olmalıdır. Çocuk, sizin istediğiniz kadar yer, çalışır, oynar, zamanında uyursa, üstünü kirletmezse, kalabalıkta krize neden olmazsa, derslerinde sizin istediğiniz doğrultuda başarılı olursa… Bu koşullara bağımlı olarak sevginiz değişmekte ise çocuğunuzun kendi olma hakkını yadsımış olursunuz. Sevgi, çocuğunuz adına kararlar verip, gerçekleştirmesini beklemek değildir; sevgi, çocuğu yetersizlikleri ve yetenekleriyle çok iyi tanımak, ona kendini tanımasına yardım etmektir. Sevgi, her istediğini yapmak, sevmek adına her davranışını hoş görmek de değildir. Nerede durması gerektiğini, neyi, nerede, ne zaman yapabileceğini öğrenen çocuk, size güvenmeyi de öğrenmektedir.

Dünyayı çocukların gözünden görmeye çabaladıkça onları tam da oldukları gibi kabul edip koşulsuz sevebiliriz. Her şeyden önce ‘Seni seviyorum ve sen bu sevilmeye değersin.’ diyebilmeliyiz. Onlara her zaman sevilmeye değer olduğunu hissettirmeliyiz.

ETKİNLİK

30 Saniyelik İlgi Patlaması:

Çocuğunuzu beklemediği bir anda otuz saniye tutup sıkıca sarılıp yanaklarından öpün ve onu her zaman her koşulda seveceğinizi söyleyin. Bu etkinliği anne baba olarak birlikte de deneyimleyebilirsiniz.

KİTAP ÖNERİLERİ

Ebeveynler için: Çocuklar için 5 Sevgi Dili

Çocuklar için: Ters Yüz Neşe ile Tanış

FİLM ÖNERİLERİ

Ters Yüz

ERA Kolejleri

Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik Birimi