EYLÜL AYI KAZANIMI: KARAKALEM

, ,

 

İzleyiciyi görsel algı ve uygulama yöntemiyle kendinde tutan en eski ve en ilkel yöntemlerden biri olan karakalem yöntemi bu ay açılış sergimizle sizlerle buluşuyor.

 

Karakalem tekniğinin en temel özelliği, farklı renkler yerine aynı rengin farklı tonlarıyla resme boyut veriliyor olması ve bu yöntemle manzara, iç mekan, natürmort ve soyut çalışmaların resmedilebiliyor olması, izlenilen yolu daha sade bir hale getirmektedir. Teknik ve uygulama süreci içerisinde karakalem tekniğini ele aldığımızda türlü sanat görüşlerinin ifadesiyle realizm (gerçeklik) olgusunun en kalıcı olduğu teknik olarak kendini kabul ettirebilmiştir. Ressamların değişken üsluplarına rağmen en belirgin yanlarını karakalem tekniği içerisinde aldıkları gözlenmektedir. Bu süreç içerisinde tarama, karalama ve tonlama süreçleri karakalem tekniği içerisinde sanatçının dünyasına hitap etmektedir.

 

Atölye çalışmalarımızın hemen akabinde kurulacak olan karakalem sergimiz 20 Ekim – 20 Kasım tarihleri arasında tüm velilerimizin ziyaretlerine açık olacaktır. Eğer sizlerde öğrencilerimizin neler yaptığını merak ediyorsanız hiç durmayın; haydi bir an önce okulumuzdaki sergide bizlere eşlik edin.