GENÇLERİN GELECEKTE EN ÇOK ÖZGÜVENE İHTİYACI OLACAK

ERA Kolejleri Kurumsal İletişim ve Marka Direktörü Gülçin Aşkın Çetin, lise seçiminde bugünü değil 10 sene sonrasının koşullarını düşünerek tercih yapmayı öneriyor.

Türkiye’de üniversite mezunlarının yüzde 80’i eğitim aldıkları alanın dışında çalışıyor. İşi işte, yabancı dili kursta, sosyal becerileri ise kişisel gelişim seminerlerinde öğrenmeye çalışmak pek çok kişinin kariyer hedeflerinin çok gerisinde bir yaşam sürmesine neden oluyor. ERA Kolejleri Kurumsal İletişim ve Marka Direktörü Gülçin Aşkın Çetin, lise seçiminde bugünü değil 10 sene sonrasının koşullarını düşünerek tercih yapmayı öneriyor.

Lise seçimi, üniversite ve kariyer hedeflerini etkileyen önemli bir adım. TEOG sınav sonuçlarının açıklanmasının ardından öğrenciler ve aileleri en doğru seçimi yapmanın peşinde. Elde edilen sonuçlar ile Anadolu, Fen ve Sosyal Bilimler Liseleri, Mesleki ve Teknik Liseler, Anadolu İmam Hatip ve Çok Programlı Anadolu Liseleri, yabancı özel okullar ve TEOG puanları ile öğrenci kabul eden bazı kolejler arasından tercih yapılacak.

ERA Kolejleri Kurumsal İletişim ve Marka Direktörü Gülçin Aşkın Çetin, lise seçiminin önemine işaret ederken “Lise ve üniversite dönemleri, yaklaşık 10 yıllık bir eğitim süresini ifade ediyor. Ne yazık ki ülkemizde üniversite mezunlarının yüzde 80’lik bölümü eğitim aldığı alanda çalışmıyor. İş hayatı için büyük önem taşıyan yabancı dil, liderlik ve iletişim gibi beceriler, kurslar ve kişisel gelişim çalışmalarıyla tamamlanmaya çalışılıyor. Durum böyle olunca pek çok kişinin hayallerinin ve kariyer hedeflerinin çok dışında yaşamlar sürdürdüğünü görüyoruz” diyor.

Gençleri “Çok Kariyerli” Bir Gelecek Bekliyor…

Çetin, eğitim anlayışındaki değişimi şu sözlerle açıklıyor: “On yıl sonrasını düşünerek bugünden lise tercihi yaparken, günümüz insanının iş hayatından beklentilerinin farklılaştığını da görmemiz gerekiyor. Gelecek bilimcilere göre, gençler, bizim kuşağımız gibi tek bir meslekle ömür geçirmeyecekler. Bugün öğrenci olanların yaşamdan beklentisi sadece bir maaşa sahip olmak değil sevecekleri, kendilerini gerçekleştirebilecekleri birer hayat kurmak. Beklentiler doğru çıkarsa gençler bir hayata birden fazla kariyer sığdıracaklar. ERA Kolejleri’nde uyguladığımız akademik, psikolojik, zihinsel, fiziksel ve sosyal gelişimi kapsayan 5’li Gelişim modeli de geleceğe dair bu beklentileri destekliyor. Öğrenciye ne öğrettiğiniz tek başına en önemli konu değil. Artık eğitimde öncelikli olan, gençlerimizi ihtiyaç duydukları her bilgiyi kolaylıkla bulacak, rahat sosyal ilişki kuracak, cesaretle sorunlarla yüzleşebilecek niteliklerle donatabilmek.”

Tercih Edilecek Lise…

2- Yabancı Dil Konusunda Yeterli Olmalı: Tercih edilecek okulların müfredatlarının ve seçmeli derslerinin özenle incelenmesi de önemli bir konu. Özellikle iş hayatı için büyük önem taşıyan yabancı dil konusundaki imkânların değerlendirilmesi gerekir.

4- Üniversite Performansı Önemli: Okulları incelerken mezun olan öğrencilerin üniversite konusundaki başarılarını göz önünde bulundurmak önemli bir veri sağlayacaktır.

6- Teknoloji Odaklı Bir Yaklaşım Taşımalı: Çağımız teknoloji odaklı bir dönem. Teknolojiyi iyi kullanabilmek için donanım ile bakış açısını birleştirebilmek önemli. Bu, öğrencilerin dünyanın her yeri ile sıkı iletişim kurması ve global bir yaşam kurabilmesi açısından gerekli. Öğrencilerin birbirleri ile okul ve eğitim materyalleri ile kesintisiz iletişimi açısından da büyük bir avantaj.

8- Yeni Nesil Eğitimci Kadrosuna Sahip Olmalı: Bilginin yerine her an yenisi eklenirken artık eğitimcinin durağan kalması beklenemez. Yeni nesil öğretmenler, değişen bilgiye hakim olacak kadar kendini yenileyen, kurum tarafından sürekli eğitimlerle teşvik edilen, bireysel olarak etkin, lider karakterli kişilerden seçilmektedir. Öğrencinin hayatında eğitimci ile kurduğu iletişim önemini korurken, otorite yerini sevecen ve esnek bir yaklaşıma bırakmıştır. Özel eğitim kurumlarında gençlerin hem özgür hem de sorumluluk sahibi yetiştirilebilmeleri önemlidir. Bu hedef ise ancak deneyimli ve karizmatik eğitimciler tarafından gerçekleştirilebilir.

 

http://www.egitimajansi.com/haber/genclerin-gelecekte-en-cok-ozguvene-ihtiyaci-olacak-haberi-53153h.html