İLKOKUL ÖĞRENCİLERİ İÇİN TATİL ÖNERİLERİ

, ,

 

Değerli Velimiz,

Öğrencilerimiz yoğun bir eğitim öğretim dönemini her alanda farklı kazanımlar elde ederek tamamladı. Öğrencilerimizin bu tatil döneminde sizlerle verimli zaman geçirmeye ihtiyaçları olacaktır. Sizlere, öğrencilerimizle yapabilecekleriniz hakkında önerilerde bulunmak isteriz. Bu önerilerde çocuklarınızla gezip görebileceğiniz yerlere, okuyabileceğiniz kitaplara, yapabileceğiniz etkinliklere ait tavsiyelere erişebilirsiniz.

Sizlere en önemli tavsiyemiz her gün birbirinizi doya doya kucaklayarak sevgi patlaması yaşamanız, her gün bir şarkı eşliğinde çocuğunuzla birlikte doyasıya dans etmeniz olacaktır.

Sizlere keyifli tatiller, iyi dinlenmeler diliyoruz.

Çocuğunuz ile Birlikte Yapabileceğiniz Etkinlikler

 

 • Kardan Hareketle Maddenin Hal Değişimi: Eğer bu tatilde kar yağışını izleyeceğiniz bir zaman yaratabilirseniz karın oluşumu ve karda yapılacak keyifli etkinlikler için sohbet ortamı oluşturabilirsiniz. Karın oluşumu ile ilgili sohbetinizde karın soğuk havalarda oluşmasının sebebinin maddenin hal değişiminin olduğuna ve karın ele alındığında erimesinin ısı etkisiyle olduğuna değinebilirsiniz. Suyun hal değişiminin olduğu gibi başka maddelerin de hal değişimi olduğunu paylaşıp farklı maddelerle de deneyler yapabilirsiniz. Yağan karın keyfini yaşamak adına dışarıya çıkıp kartopu oynamak keyifli bir zamanın paylaşımı olacaktır.
 • Ritmik Sayma Etkinliği: Öğrencilerimiz her sınıf düzeyinde ritmik sayma çalışmalarına ihtiyaç duymaktadır (Bölme, çarpma işlemlerinin temelinin verimli bir şekilde oluşturulması için ritmik sayma ön koşul bir öğrenmedir). Öğrencilerimizin sınıf düzeyinde öğrendiği ritmik saymaları evdeki zemine çizerek veya küçük kartonlara karışık olarak yazarak sırayla sayılara sıçrama etkinliği yapabilirsiniz. Yanlış sayıya sıçrayana şarkı söyleyerek doğru sayıyı bulması için zaman tanıyabilirsiniz. Böylece hem bir spor etkinliği hem de bir matematik etkinliği yapma fırsatı bulabilirsiniz. Bu yöntemle ritmik saymayı daha akılda kalıcı hale getirebilirsiniz.
 • Tabela Okuma Etkinliği: Sembol çözme süreci tamamlanıp, okuma yazma aktif hale geldiğinde her birey her gördüğü yazıyı okuma eğilimine girer. Gezdiğiniz alanlarda öğrencilerimizin her yazıyı, her tabelayı okuma çabasını destekleyerek onunla okumalar yapmanız okumaktan keyif almasına yardımcı olacaktır. Okuma yazmanın temel süreci var olan harf sembollerinin çözümlenip sesli olarak ifade edilmesidir.
 • Okuryazarlık Çalışmaları: Okuma yazma bir sembol çözme süreciyken okuryazarlık var olan bilgilerini ihtiyaç duyduğu durumda uygulamaya geçirmesidir. Örneğin paraları tanıyan bir öğrenci okuma yazma sürecini tamamlamıştır. Alışveriş yaparken parayı kullanıp hesaplama yaparak para üstünü de hesapladığında bu alanın okuryazarı olmuştur. Bu nedenle çocuklarınızla zaman yönetimi adına saatli planlamalar yapmak, çocuğunuzun alışveriş yapmasını sağlamak, birlikte okuma saatleri düzenleyip okuduklarınız üzerine sorular sorup yorumlar yapmak okuryazarlık becerilerini destekleyecektir.
 • Gezdiğiniz Alanların Tanıtımı ve Yön Kavramı: Tatil boyunca araçla gezerken geçtiğiniz alanları, semtleri, bölgeyi tanıtmanız öğrencilerin öncelik sonralık, yön kavramlarını tanımasına yardımcı olacaktır. Bu nedenle geçtiğiniz alanları sağ, sol, ön, arka, önce, sonra, doğu, batı, kuzey, güney gibi kavramlarla anlattığınızda çocuklarınız öğrendikleri yön kavramlarını hayata geçirme imkanı bulacaklardır.
 • Toplu Taşıma Keyfi: Öğrencilerimizin empati kurması, hayatın zor yanlarının da olduğu fark etmesi ve sizlerin araç kullanma stresi yaşamadığınız bir alanda şehir içi ulaşımı sağlama keyfini yaşaması için bir toplu taşıma deneyimini çocuğunuza da yaşatmanız faydalı olacaktır.
 • Doğa Yürüyüşü ile Bilim: Doğa, birçok bilimin doğduğu ve deneysel incelemelerin yapıldığı en geniş alandır. Doğada bir yürüyüş ile temiz havanın keyfini yaşayabilirsiniz. Bunun yanında akan suları, yaprakları, bir mikroskop veya büyüteç ile toprağı incelemek, doğada canlıların sesini fark etmek, sesin doğada nasıl yayıldığını keşfetmek keyifli bir bilim yolcuğu yapmak enerjinizi yükseltecektir.
 • Atık Materyaller ile Ürün Oluşturma: Evinizde bulunan farklı atık materyalleri bir araya getirerek yaratıcı fikirlerle yeni bir ürün ortaya çıkarabilirsiniz. Böylece çocuklarınız geri dönüşüm bilinci kazanırken, sizinle paylaştığı bu anın keyfini yaşayacaktır.
 • Haritayla Oyun: Evinizde bulunan harita ya da atlası önünüze koyarak ülke ya da şehir bulma oyunu oynayabilirsiniz. Bulduğunuz şehirlerin ya da ülkelerin özelliklerini araştırarak genel kültürünü artırmasını için çalışmalar yapmasına destek olabilirsiniz.
 • Gazete Yapımı: Tatilde gezip gördüğü yerleri ya da etkinlikleri anlatan bir gazete tasarlayabilirsiniz. Tatilinin her gününü bir gazete yayını gibi oluşturmasına, gazetesine bir isim bulmasına ve her günün tarihini yazmasına destek olabilirsiniz. Gününü anlattığı gazeteyi fotoğraflar, çizimler ile desteklemek sizin elinizde.

Çocuğunuz ile Birlikte Okuyabileceğiniz Kitaplar

 

Küçük Kara Balık: “Kış ortasında bir akşam vaktiydi. Denizin en derin yerinde, yaşlı mı yaşlı bir balık nine, sayıları on iki bini bulan çocuklarıyla torunlarını çevresine toplamış, onlara bir masal anlatıyordu…” Özellikle 2. ve 3. Sınıf düzeyinde öğrencilerimizin bu kitabı okuyarak sorumluluk alma, bireysel karar verme gücü, dostluk kazanımları üzerine bir söyleşi ortamı oluşturmanız mümkün olacaktır.

 

Küçük Prens: Küçük Prens, kendi galaksisinde, kendi dünyasında tek bir gül ile yaşayan bir Küçük Prens’in başka galaksileri gezmek için tek gülünü tek başına bırakıp yolculuk yapmasını anlatır. Ancak bu yolculuk esnasında vurgulamak istediği şey ‘büyümek’tir. İnsanların yaş aldıkça, büyüdükçe insani ve temel değerlerden uzaklaşmalarını, hatta yozlaşmalarını masum Küçük Prens’in gözlerinden bize aktarır. Bu kitabı çocuğunuzla birlikte sesli bir şekilde okuyarak davranışları analiz etmeniz çocuklarınızın farklı bir açıyla dünyaya bakmasına yardımcı olacaktır.

 

Abur Cubur Peşinde Serisi: Bu seri ile çocuklarınızın hayal dünyasını geliştirerek, yaratıcılıklarını destekleme imkanı bulabilirsiniz.

 

Tombiş Kitaplar Serisi: Behiç AK’ın kaleme aldığı Tombiş Kitaplar Serisi, çocuklarınızın keyifle okuyacağı ve farklı bakış açıları kazanacağı kitaplardır. Bu kitapların yanında çocuklarınızla kitap evlerini ziyaret ederek birlikte kitap seçimi yapabilirsiniz.

Çocuğunuz ile Birlikte Gezebileceğiniz Alanlar

Çocuğunuzun ilgi alanlarına göre ya da ilgisi olmayan bir alana ilgi duymasını sağlamak adına gezi alanlarınızı düzenleyebilirsiniz. Çünkü yaşanan deneyimler, çocukların ilgi alanlarını keşfetmesine yardımcı olacaktır. Alan gezileri düzenlerken alanın tarihini birlikte araştırıp ön hazırlık ile alana gitmeniz çocuğunuzun beklentilerini düzenlemesine ve o beklentiler üzerine alanı gezmesine destek olacaktır.

 1. Dolmabahçe Sarayı
 2. Topkapı Sarayı
 3. Barış Manço Müzesi
 4. Emirgan Parkı
 5. Büyük Çamlıca Tepesi
 6. Beyazıt Sahaflar Çarşısı
 7. Gülhane Parkı
 8. Yıldız Sarayı
 9. Beylerbeyi Sarayı
 10. Miniatürk
 11. İstanbul Oyuncak Parkı
 12. Göztepe Özgürlük Parkı
 13. Pelit Çikolata Müzesi
 14. Polonezköy Tabiat Parkı