İNGİLİZ SOKAĞI ÖĞRETMENİM DERGİSİ NİSAN AYINDA

, , ,

 

ERA KOLEJLERİNDEN MİMARİ ODAKLI YABANCI DİL EĞİTİMİ

“İNGİLİZCE EĞİTİMİNDE LONDRA SIMULASYONU”

ERA Kolejlerinin mimari odaklı yaklaşımını şimdi de yabancı dil eğitiminde görüyoruz, İngiliz Sokağı projesi nasıl ortaya çıktı?

Ünvanımız olan ERA ile Türkiye’de yeni bir dönemi ve yepyeni bir geleceği temsil ediyoruz. Öğrencilerimize yeni öğrenme metodları sunarak hızla gelişen çağa ayak uydurmalarını hedefliyoruz. Okullarımızda yaparak-yaşayarak öğrenme metodu tüm derslerde farklı öğrenme stilleri geliştirilerek uygulanıyor. Yaparak-yaşayarak öğrenme metodununun bir yansıması olarak öğrencilerimiz İngilizceyi hayatın içinde deneyimleyerek öğreniyorlar. Bu proje ile öğrencilerimiz İngilizceyi standart bir sınıf ortamında öğrenme zincirini de kırmış oldular. İngilizceyi hem öğrenmek hem de konuşmak için sadece yurtdışına dil okulu veya geziye gitmeyi beklemeden artık İngiliz Sokağı’nda tamamen bir Londra simülasyonu ile yaşayarak öğrenmeye devam ediyorlar. Mimari açıdan bir İngiliz sokağı kurduk. Öğrencilerimiz sokağa girdiklerinde kendilerini sınıfta ders işlemek zorundaymış gibi hissetmiyorlar. Sokağın öğrenme stillerine kattığı yenilikle birlikte keyif alarak İngilizceyi öğreniyorlar.

 

İngiliz Sokağı’ndaki uygulamalarınız nelerdir?

Günümüzde yabancı dil eğitimi, eğitim- öğretim hayatında büyük önem taşımaktadır. Bunun bilincinde olarak mimari odaklı inovatif eğitim sistemiyle hayata geçirdiğimiz İngiliz Sokağı projesi ile öğrencilerimiz yabancı dili günlük hayatın içinde deneyimleyerek öğreniyorlar. Bu projeyi daha da yaygınlaştırarak tüm öğrencilerimizin yabancı dil gelişimini desteklemeyi hedefliyoruz. Projemizin sonuçlarından öğrencilerimiz ve velilerimiz oldukça memnunlar. Çocuklarımız da yabancı dili kitap başında sadece yazı üstünde ezberlemek yerine İngiliz Sokağı’nda pek çok farklı etkinlikle dili yerinde kullanarak öğreniyorlar. Konuşma pratiklerini geliştiriyorlar.

Biz bu mimari yaklaşımın yanı sıra İngilizce eğitiminde “ölçme değerlendirme metodlarında” da farklılaşmaya gittik. Ülkemizde sürekli ezbere dayalı ve gramer ağırlıklı yabancı dil eğitimi verildiğini ve bunun da uzun yıllardır İngilizceyi öğretmekte yetersiz kaldığını biliyoruz. Biz kendi öğrencilerimiz için bu yazılı sınavların yanında özellikle konuşma sınavları ile değerlendirmelerimizi yaparak öğrencilerimizi de konuşmaya teşvik ediyoruz.

Öğrencilerimiz İngiliz Sokağında hem yabancı dilde uygulamalı sınavlara giriyorlar hem workshoplar düzenliyorlar hem de native (ana dili İngilizce olan) öğretmenlerle proje bazlı dersler işliyorlar. Her öğrencimize proje ödevleri verilerek bu projelerini profesyonel bir kurula sunmalarını istiyoruz. Ciddi bir hazırlık süreci ile bu işe odaklanıyorlar. İşte tam da bu odaklanmada mimari atmosfer onların motivasyonlarını ve öğrenme güdülerini en üst düzeyde tutarak yabancı dile hem ilgi ve istek uyanıyor hem de eğlenceli bir ortam sayesinde dersi severek işliyorlar.

Bu uygulamanın tüm kampüslerinizde var mı?

İngiliz Sokağı ile hayata geçirdiğimiz Londra Simulasyonu şu an Çamlıca Kampüsümüzde uygulanıyor. Diğer kampüslerimiz için de aynı uygulama çalışmalarına devam ediyoruz. Amacımız; günümüzde bireylerinin kariyer ve meslek hayatında önemli yer tutan İngilizceyi öğrencilerimize teoride değil, pratikte öğretmek, bunun için de tüm kampüslerimizde bu projeyi hayata geçireceğiz.

Öğrenci ve velilerinizin bu projeye ilgileri nasıl?

Öğrencilerimiz ve Velilerimiz, İngiliz Sokağı projesinden çok memnunlar. Projenin hayata geçirilmesiyle birlikte veli ve öğrencilerimizden olumlu geri dönüşler aldık. Projeye olan inancımız başından beri tamdı. Ancak projeyi uygulamaya başlamamızla birlikte aldığımız güzel tepkiler bizi de oldukça mutlu etti. Öğrencilerimiz artık İngilizceyi bir ders olarak görmüyorlar. İngiliz sokağına girdiklerinde çok mutlu oluyorlar. Hem öğreniyor hem de eğleniyorlar. Değişik bir deneyim yaşıyorlar. Velilerimiz ise çok mutlular. Çocuklarının yabancı dili hayatın içinde deneyimleyerek öğrenmesi onları da mutlu ediyor. Bununla ilgili sosyal medyadan da velilerimizden çok soru alıyoruz. Velilerimiz bu uygulamanın tüm kampüslerimizde yapılmasını istiyorlar. Öğrencilerimizin yabancı dil eğitimlerini önemsiyoruz, bizim de hedefimiz İngiliz Sokağı projelerimizi her öğrencimize ulaştırmak. Bu amaçla projeyi tüm kampüslerimizde uygulamaya geçireceğiz.

Kurumsal İletişim ve Marka Direktörü

Gülçin Aşkın Çetin