YARIYIL TATİL PLANI İÇİN ÇOCUĞUNUZDAN MEKTUP VAR!

, ,

 

Değerli Velimiz,

2018 – 2019 Eğitim – Öğretim yılı 1. döneminin sonuna gelmiş bulunmaktayız. Dönemin başından itibaren çocuklarımız yeni bilgiler ve beceriler kazanarak akranlarıyla sosyalleşme, bir şeyleri başkaları ile paylaşma ve iletişime geçme imkanlarına sahip oldular. Akademik kadromuzla çıktığımız bu yolda öğrencilerimiz zihinsel, fiziksel, sosyal, psikolojik ve akademik gelişimleri doğrultusunda birçok kazanım elde ettiler. Bir dönem boyunca öğrencilerimiz gelişimleri doğrultusunda birçok etkinliğe katıldılar, yeni bilgiler ve beceriler kazanırken okul kurallarına uymayı, oyun kurmayı, paylaşmayı ve arkadaşları ile sosyalleşip problemler karşısında problem çözme becerileri elde ettiler.

Yarıyıl tatili çocuğunuzun sizlerle vakit geçirebilecekleri, bedenlerini ve zihinlerini dinlendirebilecekleri ve keyifli vakit geçirebilecekleri önemli bir zaman dilimidir. Sizlere tatil döneminde çocuğunuz ile birlikte yapabileceğiniz etkinlik örnekleri ile birlikte çocuğunuzun size anlatmak isteklerinden biraz bahsetmek istedik.

 

Sevgili Ailem,

Bir dönem boyunca okulumda birçok bilgi öğrendim, kazanım elde ettim, sosyalleştim, arkadaşlarımla birlikte hem öğrendim hem de eğlendim. Bugün karnemi aldım. Karnemdeki notlarıma baktığınızda lütfen beni sadece karne notlarımla değerlendirmeyin, benim iyi olduğum alanları unutmayın ve çabalarımı hatırlayın. Eğer karne notlarım yeterince iyi değilse sadece başarısızlıklarıma odaklanarak bana aşırı tepki vermeyin. Sizinle eksik olduğum derslere bir sonraki dönem nasıl çalışacağımı, bunun nasıl üstesinden gelebileceğimi planlamaya ihtiyacım var. Eğer notlarım iyiyse de beni ödüllendirirken lütfen aşırıya kaçmayın sadece başarımı takdir etmeniz bana yeter. Her durumda beni takdir etmeniz ve koşulsuz sevmeniz benim en çok ihtiyacım olan şey.

 

 

Yarıyıl tatili için sizinle keyifli bir tatil planı yapabilmeyi çok isterim. Bunun için sizlerle neler yapabileceğimizin listesini oluşturdum. Karne günü sizinle birlikte yeniden planlayabiliriz.

 • Birlikte daha önce gidemediğimiz yerlere gidebiliriz, gezi sonunda gezi fotoğraflarından aile albümümüze eklemeler yapabiliriz.
 • Beni kütüphaneye götürebilirsiniz, birlikte kitap seçebiliriz ve evde kitaplığımı oluştururken bana yardım edebilirsiniz, kitap okuma saatleri oluşturmak da güzel bir fikir gibi gözüküyor.
 • Birlikte kitap okumak beni çok mutlu edecek ve ileride kitap okuma alışkanlığı kazanmama yardımcı olacaktı. Sizlere okuduğum kitaplardan öyküler anlatabilirim, siz büyüklerin de neler okuduğunu merak ediyorum siz de bana okuduğunuz kitaplardan hikâyeler anlatabilirsiniz.
 • Ev tiyatrosu yapabiliriz, oyunu birlikte planlayıp sırayla canlandırma yapabiliriz. Birlikte evde hep birlikte oyunlar oynayabiliriz. Hemen bir oyun listesi oluşturalım mı?
 • Birlikte gözlerimizi kapatarak hayal dünyasına yolculuk edebiliriz, sonra da birbirimize hayallerimizi anlatırı
 • Bütün boyalarımızı çıkartıp hayal ettiğimiz resmi yapabiliriz.
 • Tatilde eğer kar yağarsa beraber kartopu oynayabilir, kardan adam yapabilir, karın eriyişini izleyebiliriz.
 • Sokaktaki hayvanlara soğuk havada üşümesinler diye kedi-köpek evleri yapabilir, onlar için mama veya su kapları oluşturabilir, kuşlara ekmek bı
 • Hobi atölyelerine beni göndermeniz eğlenirken yeni deneyimler ve tecrübeler kazanmamda bana yardımcı olacaktı Sizler de merak ediyorsanız duyduğuma göre ebeveynler için de aile hobi atölyeleri varmış. Sizlerle birlikte orada bir şeyler yapıp zaman geçirmek beni çok mutlu edecektir.
 • Tatilde spora yavaş yavaş başlayabilirim, büyümem ve gelişmem için spor yapmak bana oldukça faydalıymış.
 • Sanat merkezlerini, sergileri, sinema filmlerini, tiyatro oyunlarını çok merak ediyorum, beraber gidebiliriz.
 • Evde müzik dinleyip birlikte dans edip eğlenmek çok güzel olacaktı
 • Aile büyüklerimizi uzun zamandır görmüyoruz. Bizi özlemiş olabilirler. Onları ziyaret etmek hem onları hem de beni çok mutlu edecektir.
 • Arkadaşlarımla vakit geçirmeme izin verin, evde sömestr partisi yapabiliriz.
 • Benim yaşımdayken oynadığınız oyunları merak ediyorum, tatilde bana o oyunları öğretebilir misiniz?
 • Derslerimden uzaklaşmamam için kısa konu tekrarları yapmam gerektiğini biliyorum, sorumluluklarını bilen bir öğrenciyim, tatil planımıza ekleyebilirsiniz.
 • Bu tatilimizi teknolojiden uzak geçirebilmem için sizlerin de telefon, tablet ve televizyondan uzaklaşmanızı isteyeceğim. Sizlerin elinde gördüğümde benim de aklıma geliyor ve ben de oynamak istiyorum ama benim daha çok ihtiyacım olan şey sizinle vakit geçirmek.

Mektubuma burada son verirken bu dünyada en çok sizi sevdiğimi ve en çok da sizler tarafından sevildiğimi biliyor olduğumu bilmenizi isterim. Birlikte geçireceğimiz keyifli ve eğlenceli tatilimiz için çok sabırsızlanıyorum. Hepimize iyi tatilller…

ERA Kolejleri

Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik Birimi