YKS BAŞVURULARI BAŞLADI!

, ,

 

Üniversite sınavını heyecanla bekleyen öğrenciler için YKS başvuru süreci başladı. ÖSYM tarafından yayınlanan takvime göre YKS başvuruları 12 Şubat tarihinde başlayacak olup 6 Mart’ta ise sona erecektir. 12 Şubat – 6 Mart 2019 tarihleri arasında 2019 – YKS başvurusunu yapmayan adaylar, geç başvuru gününde (19 Mart 2019 tarihinde) 2019 – YKS başvurularını yapabileceklerdir.

Sınava başvuracak adayların öncelikle başvuru kayıtlarını oluşturmaları sonrasında ise ÖSYM’nin yayınladığı kılavuzda belirtilen bankalara sınav ücretlerini yatırmaları gereklidir.

SINAV ÜCRETİ NE KADAR?

Yüksek Öğretim Kurumları Sınavı başvurusunda her oturum için adaylar 50 TL ödeyecektir.

(Sadece TYT’ye girecek adaylar 50 TL, TYT ile birlikte AYT veya YDT’den herhangi birine girmek isteyen adaylar 100 TL, TYT, AYT ve YDT’nin tümüne girmek isteyen adaylar ise 150 TL yatıracaklardır.)

YKS NE ZAMAN?

ÖSYM tarafından yayınlanan takvime göre ;

YKS 1. Oturum Temel Yeterlilik Testi (TYT), 15 Haziran 2019 Cumartesi günü yapılacaktır ve sınav, 10.15’te başlayacak olup 135 dakika sürecektir.

YKS 2. Oturum Alan Yeterlilik Testleri (AYT) , 16 Haziran 2019 Pazar günü yapılacaktır ve sınav, 10.15’te başlayacak olup 180 dakika sürecektir.

YKS 3. Oturum Yabancı Dil Testi (YDT), 16 Haziran 2019 Pazar günü yapılacaktır ve sınav, 15.45’te başlayacak olup 120 dakika sürecektir.

15 DAKİKA KURALI BU SENE DE DEVAM EDİYOR MU?

Bu sene de geçen sene uygulanan 15 dakika kuralı geçerli olacaktır. Adaylar, sınavın sabah oturumlarında saat 10.00’dan sonra; öğleden sonra oturumunda ise saat 15.30’dan sonra sınav binalarına, sınavın cevaplama süresi başladıktan sonra sınav salonlarına alınmayacaklardır.

YKS NASIL UYGULANACAK?

YKS, 3 oturumlu bir sınavdır.

YKS’ye başvuran tüm adayların, TYT’ye katılmaları zorunludur. Diğer oturumlar ise isteğe bağlıdır. Temel Yeterlilik Testi; Türkçe ve Matematik ağırlıklı bir test olmakla birlikte sözel ve sayısal temel becerilerin ölçülmesi amaçlanmıştır. TYT’de; Türkçe Testi (40 soru), Sosyal Bilimler Testi (20 soru) Temel Matematik Testi (40 soru) ve Fen Bilimleri Testi (20 soru) yer almaktadır.

Alan Yeterlilik Testi (AYT) , Türk Dili ve Edebiyatı-Sosyal Bilimler-1, Sosyal Bilimler-2, Matematik ile Fen Bilimleri testlerinden oluşmaktadır. Her testte 40 soru olmakla birlikte toplam 180 soru yer almaktadır. AYT’de adaylar, hesaplanmasını istedikleri puan türü için gereken testleri cevaplayacaklardır. SAY, SÖZ ve EA puan türlerinin hepsinin hesaplanmasını isteyen adaylar, sınav süresince tüm testleri cevaplayabileceklerdir.

Yabancı Dil Testi (YDT), Almanca, Arapça, Fransızca, İngilizce ve Rusça dillerinde yapılacaktır. Sınavda adaya, başvuruda bildirdiği yabancı dile ait soru kitapçığı verilecektir. Yabancı Dil Testi’nde ise toplam 80 soru bulunmaktadır.

BARAJ PUANLARI DEVAM EDİYOR MU?

Geçen senede olduğu gibi bu sene de TYT’de 150 ve üzeri puan alan adaylar, TYT puanı ile öğrenci alan yükseköğretim programlarını tercih edebileceklerdir. TYT’de 150 ve üzeri puan alan adaylardan SAY, SÖZ, EA, DİL puanları 180 ve üzeri olanlar, bu puan türleri ile öğrenci alan lisans programları ile birlikte TYT puanı ile öğrenci alan ön lisans programlarını tercih edebileceklerdir.

Ayrıca adaylar geçtiğimiz sene uygulanan TYT’de 200 ve üzeri puanı olanlar 2018-TYT puanı ile de istedikleri takdirde tercihte bulunabileceklerdir.

Ayrıntılı bilgi için ekteki kılavuzu inceleyiniz.

https://dokuman.osym.gov.tr/pdfdokuman/2019/YKS/kilavuz_11022019.pdf

Kolej, eğitim, era kolejleri, yks, yks başvuru, sınav, yks sınav başvuruları başladı, iyi bir eğitim, yks başarı, yks2019, yks 2019 başvuruları başladı, sınav başvuru
İstanbul’un en iyi özel okulları
İstanbul’un en iyi kolejleri
İstanbul’da eğitim veren kolejler
İstanbul’un en iyi anaokulları
İstanbul’un en iyi ilkokulları
İstanbul’un en iyi ortaokulları
İstanbul’un en iyi Anadolu Liseleri
Bursa’da eğitim veren okullar
Bursa’da eğitim veren kolejler
Bursa’nın en iyi kolejleri
Bursa’nın en iyi anaokulları
Bursa’nın en iyi ilkokulları
Bursa’nın en iyi ortaokulları
Bursa’nın en iyi Anadolu Liseleri
Beylikdüzü ‘de bulunan/eğitim veren/en iyi kolejler
Kağıthane’de bulunan/eğitim veren/en iyi kolejler
Gaziosmanpaşa’da bulunan/eğitim veren/en iyi kolejler
Çamlıca’da bulunan/eğitim veren/en iyi kolejler
Maltepe’de bulunan/eğitim veren/en iyi kolejler
Çekmeköy’de bulunan/eğitim veren/en iyi kolejler
Kartal’da bulunan/eğitim veren/en iyi kolejler
Pendik’te bulunan/eğitim veren/en iyi kolejler
Bursa’da bulunan/eğitim veren/en iyi kolejler
Mizaç modeline göre eğitim
Enneagram nedir?
Mizaç tipleri nelerdir?
Stem eğitimi veren okullar
Mizaç tipine göre eğitim veren okullar
Yüzme havuzu bulunan okullar
Değerler eğitimi veren okullar
Teknoloji eğitimi veren okullar
Kodlama eğitimi veren okullar
Yaz okulu yapan okullar
Sanata önem veren okul/kolej
Era’nın anlamı
Akademi