SINAV BİTTİ!

, , ,

 

Programlayarak yaptığımız her şey bir şekilde sona eriyor. Yarım bıraktığımız ve bir daha geri dönmediğimiz işler de hep bir sonla bitiyor. Sonra yeni hedefler başlıyor. O hedefleri gerçekleştirmek için çabalar, gayretler, ızdıraplar her yeni başlangıçta kendini gösteren süreçler.

YKS’ye hazırlık sürecinde siz de aileler olarak maddi manevi onunla bu uğurda ne emekler verdiniz, belki çok hızlı geçti belki çok yavaş geçti ama sonunda bu sınav da bitti. Hedefleriniz vardı. O puanı alırsa şu üniversiteye gidebilir, bu kadar doğru yaparsa iyi bir yere yerleşir, Avukat mı olsa mühendis mi? Geleceğine nasıl yön verecek? Süreç içinde kafanızda hep meşgul ettiğiniz sorulardı. Bunlarda bitti. Sonuçlar açıklandı. Bu sınavı nasıl yorumlayacaksınız? İyi bir sonuç çıkardığı için maç kazanmış gibi havalara mı uçacaksınız? Size göre kötü bir sonuç çıkardığı için tüm sinirlerinizi ona mı boşaltacaksınız? Unutmayın eğitim ailede başlar ve diğer etmenlerin de etkisiyle devam eder. Sağlıklı bir iletişim de bunun bir parçasıdır. Önce aile sonra öğretmen ve diğer etkenler onun iletişim biçimlerinde rol model olmaktadır.

Sınav sonuçlarıyla birlikte aile içinde sağlıklı bir iletişimin oluşması da sizin elinizde. Sizin tavır ve davranışlarınız ortamın nasıl olacağının da göstergesidir. Öncelikle bu sınav sizin öğrencinizin zeka seviyesini ve başarı başarısızlığını ölçen bir sınav değildir. Sağlıklı bir yaklaşım sergilemeniz açısından bu ölçüyü unutmayınız. Başarı ölçüleri veliden veliye değişebilir. Kimi 1-2 yanlışı başarısızlık olarak görebilirken, kimi 10 yanlışı başarı olarak görebilir. Çocuğunuzla sınavı değerlendirirken olumsuz cümlelerden kaçınınız, aşırı eleştiri yapmayınız. Karşınızda blue çağında bir birey var ve çok hassaslar unutmayınız. Eminiz ki onun olumlu yönleri bu sınavdaki eleştirdiğiniz yönlerinden daha fazladır. Aşırı eleştiriler daha sonra onunla sağlıklı iletişim kurmada zorluklar yaratabilecektir. Kendinize şu soruyu da sormalısınız. Acaba ondan istediklerim kendi arzu istek ve geçmişe dönük hedeflerim miydi?

Sınavı iyi geçmeyen öğrencinin yerine kendinizi koyun empati yapın. Onun içinde kopan fırtınaların üzerine sizin eklediğiniz olumsuz tavır ve yaklaşımlar onun yaşlarında sizi nasıl etkilediyse şimdi de onu daha ağır bir şekilde etkileyecektir. Ruhsal çöküntüler bazen insanda bir ömür boyu unutulmaz yaralar açabilir.

Bir son varsa yeni bir başlangıçta olacak demektir. Aile olarak geçmişi analiz edip dersler çıkarıp geleceğe adım atacak ruh ve inancı ailenize göstermelisiniz. Mevcut puanınıza bakıp ne yapabilirsiniz ya da farklı alternatifleriniz nelerdir bunlara yönelmeli ve değerlendirmelisiniz. Çocuğunuzun kafasındaki yoğunluğu dağıtmak adına onun fikirlerini de almalısınız. Onun karar alma süreçlerin de her ne olursa olsun destek olmalısınız. Hep siz konuşmayın onu da dinleyin. Sonuçta o yetişkin olma yolunda ilerleyen bir birey ve geleceğine kendi istek ve kararları doğrultusunda yön verebilir. Sağlıklı karşılıklı konuşmayla aşılamayacak hedef yoktur.

Hayat bize ummadığımız zamanlarda ummadığımız sınavlar yaşatır. Bu nedenle çocuklarımızı sınav maratoncusu gibi görmeyelim. Onlardan sevgi ve şefkatimizi hiç eksik etmeyelim. Geleceklerine yön verecekleri bu önemli süreçte onlara destek olmalısınız.