YKS’DE DERECEYE GİREN ÖĞRENCİLERİMİZDEN TAVSİYELER!

, , , ,

 

Bu yıl Üniversiteye giriş sınavında Türkiye 30.su olan öğrencimiz Serhat Avcı ve diğer başarılı olmuş ERA’lı öğrencilerimiz, başarılarının sırlarını bizimle paylaştı.

Sınava nasıl hazırlandıklarını anlatan öğrencilerimizin seneye sınava girecek adaylara da tavsiyeleri var!

 

Sınava nasıl hazırlandınız?

 

Burak Çelik:Kütüphanede birkaç arkadaşımla her sabah erken saatlerde çalışmaya başlıyor, akşam saatlerinde kütüphane kapanana dek çalışıyorduk. Okulumuzda da öğretmenlerimiz ve okul idaremiz bize çok yardımcı oldu, verimli çalışmamız için uygun ortamı hazırladılar.

Serhat Avcı: Sene başından itibaren, düzenli çalışma programlarına uyarak ve rehber öğretmenlerimizin sıkı takibiyle hazırlandım. Derslere çalışırken, genelde eksik olduğum konulara yöneldim.

Hivda Özden: Deneme sınavlarını tarayarak, eksik olduğum konularda daha çok çalışarak hazırlandım.

Mert Öztaş: Sınava en başta hayal ederek hazırlandım. Uçak mühendisi olmayı hayal ettim hep. Bu hayalimi gerçekleştirmek için çalıştım ve bu şekilde motive oldum.

Emirhan Arapkirli: Hep düzenli ve programlı bir şekilde çalışarak, öğretmenlerimin desteğiyle eksik olduğum konulara daha fazla ağırlık vererek hazırlandım.

Gizem Odabaş: İngiliz Dili ve Edebiyatı bölümünü hedeflediğim için İngilizce öğretmenlerimle sıkı bir şekilde çalışarak hazırlandım. Bana ihtiyacım olan tüm kaynakları verdiler, etüt programları hazırladılar ve sınava onların da desteğiyle hazırlandım.

Seray Nazlıcan Karakaya: Sınava öğretmenlerimin yardımları ve tavsiyelerini dikkate alarak çalıştım.

 

Gelecek sene üniversite sınava girecek öğrencilere ne tavsiyelerde bulunursunuz?

 

Burak Çelik: Sınava çalışmaya erken başlamalılar. Biz 1 yıl öncesinde yazın çalışmaya başlamıştık, bu bizim için çok verimli oldu. En önemlisi kendilerine güvenmeliler ve yapamadıkları konu ve soruların üzerinde durmalılar.

Serhat Avcı: Arkadaşlarını, kendilerinin hedeflerine yönelik psikolojik anlamda destek olacak ve ileriye taşıyacak olan kişilerden seçmeliler. Tecrübeli kişilerin tavsiyelerini dinlemeliler.

Hivda Özden: Birçok farklı kaynaktan ne kadar çok deneme sınavı bulup, çözebiliyorlarsa çözsünler. Bunu yaparken süre tutarak ve soru başına fazla süre harcamamaya özen göstersinler.

Mert Öztaş: Öğretmenlerine güvensinler. Onların tavsiyelerini dinlesinler ve yaptıkları programları uygulasınlar.

Emirhan Arapkirli: 11.sınıfa geçtikleri günden itibaren, AYT konularını tamamlamalarını tavsiye ederim. Çünkü bu şekilde başlamak, sınavda en az 10-15 bin kişinin önüne geçmenizi sağlıyor. Yaz sürecinde de TYT  konuları bitirmiştim. TYT‘yi bitirmekte sizi önemli ölçüde öne geçiriyor.

Gizem Odabaş: Bol bol çalışmalarını tavsiye edebilirim. Çünkü sistem her yıl zorlaşıyor ve değişiyor. Neyle karşılaşacağımızı bilmiyoruz. O yüzden müfredata uygun, sıkı bir şekilde ders çalışsınlar ve öğretmenlerinin tavsiyelerini uygulasınlar.

Seray Nazlıcan Karakaya: Düzenli olarak çalışmaları ve kendilerine, yapabileceklerine inanmaları bence en önemli şey.

 

Sınava hazırlık sürecinde sizi en çok zorlayan şey neydi?

Burak Çelik: Başlarda zaman problemim vardı. Hızlı soru çözmeye alışmam gerekti, beni zorlayan bu olmuştu.

Serhat Avcı: Hedeflediğim şeylere ulaşamama korkusu beni zorlamıştı. İstediğim bölümün puanlarının yüksek olması beni hem motive etti hem de zaman zaman stres yaşamama sebep oldu. ’İstediğim bölüme giremezsem ne yapacağım?’ sorusunu hep soruyordum kendime. Beni en çok zorlayan bu düşünceler olmuştu.

Hivda Özden: Gün içinde uzun süre ders çalıştığım için, uyumaya ve kendime vakit ayırmaya fırsat bulamıyordum.

Mert Öztaş: Yoğun ders çalışma temposu ve programlar nedeniyle ilk başta ders çalışmayı bırakmayı dahi düşünmüştüm.

Emirhan Arapkirli: Beni en çok zorlayan şey, hayatımda ders çalışmak haricinde bir şeye zaman ayıramamak oldu. Arkadaşlarımla zaman geçiremiyor, kendime vakit ayıramıyordum. Hayatımda ders çalışmak dışında başka hiçbir şeye yer yoktu.

Gizem Odabaş: Bu süreçte kendi başarımdan ziyade arkadaşlarım başarıları da beni etkiledi. Ders çalışırken ben onları nasıl yakalarım, onlar beni nasıl yakalar bunu düşünerek hareket etmeye çalıştım.

Seray Nazlıcan Karakaya: Yapamadığım sorularıgördükçe, daha fazla çabalamak beni biraz yormuştu.

 

Sınava hazırlık sürecinde başarılı olmanızı sağlayan bir taktiğiniz var mıydı?

Burak Çelik: Kendi ders çalışma programımı oluşturdum. Eksik olduğum konuların üzerinde durdum. Bu şekilde hazırlanmanın benim için daha verimli olduğunu düşünüyorum.

Serhat Avcı: Çalışmaktan hiçbir zaman yılmadım. Sürekli kendime sınava ne kadar kaldığını hatırlatarak motive oldum.

Hivda Özden: Denemelerde soru başına süre ayarlamak ve o sürenin dışına çıktığımda hemen başka bir derse geçmek olabilir.

Mert Öztaş: Taktik maktik yok, bam bam bam!

Emirhan Arapkirli: Bol bol deneme çözmek ve o denemedeki yanlışlarla ilgili öğretmenlerinden yardım alarak destek almak olabilir. Bence benim için en yararlı şey bu oldu.

Gizem Odabaş: Bol bol çalışmak ve öğretmenlerimden destek almak diyebilirim.

Seray Nazlıcan Karakaya: Öğretmenlerim benim başarımdaki en büyük faktör bence. Her zaman başarılı olmam ve hedefime ulaşmamda hep yanımda oldular, tavsiyeler verdiler.

 

Sınava hazırlık sürecinde ERA’nın sana bir katkısı oldu mu?

Burak Çelik: Çalışmak istediğimiz her zaman okulumuza gelip ders çalışabiliyorduk. Yazın dahi okulumuza gelip, ders çalışabiliyorduk. Bunun için bize her zaman verimli bir ortam oluşturuldu.

Serhat Avcı: Eksik olduğumuz konularda öğretmenlerimiz her zaman yardımcı oldular, başarımız için ellerinden ne geliyorsa yaptılar. Desteklerini bizden esirgemediklerini her zaman hissettirdiler. Her zaman ders çalışabileceğimiz ortamı bize sağladılar.

Hivda Özden: Biz 4 yıldır ERA Kolejinin öğrencisiyiz ve bu süreçte öğretmenlerimizin bizim üzerimizde çok fazla emeği var. Başarımızda onların desteği ve katkıları çok büyük.

Mert Öztaş: Kesinlikle. Çalışan ve çalışmak isteyen öğrenciye her zaman destek oluyorlar.

Emirhan Arapkirli: Tüm öğretmenlerimizin katkısı var. Gerek maddi gerekse manevi her zaman, her şekilde yanımızda oldular. Eksik olduğumuz konuları saptayıp, onların üzerine gitmemize yardımcı oldular. Arkadaşlarımın da söylediği gibi ders çalışacak yer bulamadığımızda geldik okulumuzda çalıştık.

Gizem Odabaş: Öğretmenlerimizin bizlere çok desteği oldu. Özellikle benim için oluşturdukları ders çalışma programı ve etüt programları bu başarıyı elde etmemde büyük katkı sağladı.

Seray Nazlıcan Karakaya: Yapılan etütler, öğretmenlerimizin tavsiyeleri hepsi benim başarıma katkı sağladı.