CORONAVİRÜS ÇOCUKLARA NASIL ANLATILMALI?

, ,

 

Değerli Ebeveynler,

Gündemde olan Coronavirüs (COVİD-19 ) salgını tüm dünyada büyük etki uyandırdı. Tüm dünyada salgınla ilgili birçok tedbir alınırken bizim ülkemizde de önleyici tedbirler alındı ve alınmaya devam etmektedir. Bu tedbirler arasında Milli Eğitim Bakanlığının açıkladığı iki haftalık tatil de yer almaktadır. Bu tatilin amaçlarının içerisinde toplumsal sosyal mesafe, salgının yayılmasını önleme, kişilerin ve toplumun sağlığını koruma yer alırken uygulanan online eğitimlerle çocukların eğitimden uzak kalmaması da amaçlanmıştır. Peki, bu süreçte tüm dünyada panik ve kaygı uyandıran Coronavirusü çocuklara nasıl anlatılmalıdır?

Sakin ve Güven Verici Olun

Çocuklar ebeveynlerini rol model alırlar ve onların duygu durumlarından etkilenirler. Kaygı bilindiği üzere bulaşıcıdır ve eğer kaygılı iseniz sizin kaygılı olduğunuzu hisseden çocuğunuz da kaygı taşıyacaktır. Çocuğunuzla konuşurken kaygıdan uzak, sakin ve güven verici olduğunuzdan emin olun, bu durum onu rahatlatacaktır.

Gizlemek Kaygı Uyandırabilir Onun Yerine Kısa ve Doğru Bilgiler Verin

Konuyu merak eden ve yanlış bilgiye sahip olan çocuğunuza açıklama yapmanız gerekebilir. Konuşmaya başlamadan önce Coronavirus hakkında neler bildiğini ona sorabilirsiniz. “Okulda veya televizyonda Coronavirus hakkında bir şey duydun mu? Duyduklarını paylaşmak ister misin?” gibi sorular yöneltebilirsiniz.

Çocuğunuzun yaşı ve gelişim düzeyine göre doğru ve uygun bilgiler vermeniz oldukça önemlidir. Coronavirusün gözümüzle göremediğimiz küçük mikroplar gibi bir çeşit virüs olduğunu belirtebilirsiniz. Gribe benzer ateş, öksürük, zor nefes almak gibi etkileri vardır. Eğer tedbirlerimizi alırsak bizlere bulaşma olasılığının çok az olacağını belirterek alacağınız tedbirler üzerine çocuğunuzla konuşabilirsiniz.

Kontrolün Bizde Olduğunu Söyleyin ve Alınacak Tedbirleri Anlatın

Çocuğunuzun en büyük ihtiyacı kendisinin ve ailesinin güvende olduğunu hissetmektir. Ailenizin sağlığı konusunda ne tür önlemler aldığınızı ve almanız gerektiğini anlatarak kontrolün elinizde olduğunu ona açıklayabilirsiniz. Değişen ve değişmeyen şeylerden bahsedebilir, yeni düzen ve ailece alacağınız önlemleri anlatabilirsiniz. Ellerinizi sık sık bol su ve sabunla yıkamaya vurgu yaparak hastalığın nasıl bulaştığı hakkında alınabilecek tedbirleri içeren bir konuşma yapabilirsiniz. Ayrıca tüm sağlık ekiplerinin ve bilim adamlarının da bu konuda önlemler almak için çalışmalar yaptığını söyleyerek güven ortamı oluşturmanız kendisini güçlü hissetmesine yardımcı olacaktır.

Endişeleri Var İse Görmezden Gelmeyin

Çocuğunuzun konu hakkında endişeli olduğunu hissederseniz endişelerini ve korkularını göz ardı etmeyin. ”korkmana gerek yok, korkacak ne var ki?” gibi cümlelerle yaklaşmak yerine endişesini dile getirmesine izin verin. Duygularını kabul edip korkmasının normal olduğunu belirterek güvende olduğunu ona hissettirin. Mikroplardan korunarak nasıl kurtulabileceğini ona tekrar hatırlatın. Öğrenmek istediği soruları varsa dürüst olarak yaşına uygun fazla detaya girmeden soğukkanlı bir şekilde doğru bilgilerle ona açıklayın.

Sosyal Medyada İzlediklerine Dikkat Edin

Çocuğunuzun mümkün oldukça çok fazla sosyal medya haberlerine maruz kalmasını önlemeye çalışın. Özellikle televizyon ve internette virüs ve salgın ile ilgili korkutucu, doğru olmayan bilgiler, haberler, görüntüler olabilir. Çocuğunuzu bu ortamlardan uzak tutmanız oldukça önemlidir. Merak ediyorsa sizinle birlikte güven veren kaynaklardan haberleri araştırabileceğinizi ve yeni bilgiler oldukça kendisi ile paylaşacağınızı çocuğunuza söyleyebilirsiniz. Sizler de çocuğunuzun yanında yaşına uygun olmayan bilgiler içeren yayınlar izlemediğinize ve sohbetler yapmadığınıza emin olun.

Günlük Rutininizi Bozmayın

Rutinler çocukların hayatında önemli bir yer tutar. Mümkün oldukça günlük yaşantınızda, konuşmalarınızda Coronavirüsü odak noktanız haline getirmeyin. Normal yaşantınızı, günlük rutinlerinizi devam ettirmeye özen gösterin. Akşam yemeği saatleriniz, kitap okuma etkinlikleriniz, uyku saatleriniz gibi ailece düzenli olarak yaptığınız bazı aktivitelere devam etmek çocuğunuza güvende olduğunu hissettirir.  Evde tatil sürecinde aldığınız tedbirlerin yanında çocuğunuzla birlikte keyifli aktiviteler yaparak evde olmayı eğlenceli hale getirebilirsiniz.

 

Sağlıklı günler dileriz.