teknofest'e katılan okullar teknofest era teknofestte katılan okullar era kolejleri teknofestte finalde teknofestte katılan kolejler

ERA Kolejleri olarak; İstanbul Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali, Teknofest’te finaldeyiz! 2019 Teknofest 17-22 Eylül tarihlerinde İstanbul Atatürk Havaalanında gerçekleşecektir.

Projenin Tanımı ve Amacı:

Bizler hazırladığımız projede ; dron teknolojisini  kullanarak orman yangınlarını otonom olarak ,hızlı bir şekilde yangının büyümesine fırsat vermeden tespit edip dronlarla müdahale edebileceğimiz bir sistem tasarladık. Projemizin amacı orman yangınlarında yangın başlangıcını tespit edip, yangını büyümeden kontrol altına alabilmektir. Yangın söndürme araçlarının ulaşamadığı, uçakların, helikopterlerin müdahele edemedikleri yerlerde  itfaiyecilere destek olarak can ve mal kaybını azaltmaktır. Bize emanet olan ormanlarımızın varlığının korunması ve gelecek kuşaklara yemyeşil bir ülke bırakabilmek için ateş böceklerini tasarladık.

Sistemimiz, orman içinde oluşturulmuş yer istasyonu ve bu istasyon ile irtibatlı kritik bölgelere yerleştirilmiş sensörlerden oluşmaktadır. İstasyonumuz çevresini 360 derce sürekli tarayan termal radar ve bu radarın bulunduğu radar kulesi ile üzerinde 50 adet uçuşa hazır dronun bulunduğu pist, pist altında dronlara fire balları yükleyen dolduruculardan oluşmaktadır.

Sistem, kule radarının veya orman içinde yerleştirilmiş olan sensörlerin alevi ve dumanı tespit etmesinin ardından yangın alarmı devreye girer. İlgili birimlere durumu iletir. Kule radarı alarm veren sensörü teyit ederek konumu belirler. İşaretli bölgeye dronlar gönderilir. Pistteki dronlar oluşturulan uçuş programına göre ilgili bölgeye ulaşırlar. Üzerlerinde bulunan termal dedektörler ile alevli bölgeyi algılarlar ve fire ball bırakırlar. Söndücü topu bırakan dron kendi kalktığı pistteki konumuna iner ve otomatik olarak yükünü alır. Yükünü alan dron alarm seviyesi yeşil olana kadar hareketini tekrar eder.

Sonuç olarak sanayide kullanılan sensörler ve İHA sürü yönetim yazılımları geliştikçe dronların hayatımızın her alanına girmeleri kaçınılmaz olacaktır. Yapay zekaya sahip bu tür projelerin uygulamaya geçmesi çok zor olmayacaktır. Geliştirdikleri bu proje ile öğrencilerimizi tebrik ediyor ve  başarılar diliyoruz.

Teknofest Video

Teknofest

teknofest

teknofestte katılan okullar

teknofest, teknofestte katılan okullar, era kolejleri teknofestte finalde, teknofestte katılan kolejler