EYLÜL AYI DEĞERİ – SEVGİ VE UYUM

, , , ,

 

İnsanda psikolojik ve fizyolojik sağlık için en yararlı öz; sevgidir. ERA Kolejleri olarak sağlıklı ve mutlu öğrenciler yetiştirmek için sevgi dili temalı düzenlediğimiz etkinliklerle öğrencilerimizin okula uyum süreçlerini tamamlamayı amaçladığımız Eylül ayında değerimizi ‘SEVGİ ve UYUM’ olarak belirledik.

 

Çocukların eğitiminde üzerinde durulması gereken en önemli konulardan bir tanesi sevginin çocuğa öğretilmesidir. Çocuk sevgiyi almayı ve vermeyi, sevgiyi paylaşmayı öğrenmelidir. Bunun için aile ortamında öncelikle sevgi verilmelidir. Sevgiyi aile ortamında gören ve sevildiğini hisseden çocuk, çevresine karşı daha duyarlı ve sevecen olur. Önce kendi değerini bilir ve sonrasında başka canlıları da sevmeyi öğrenir. Ancak burada sevginin dozajı da önem taşımakta, sevginin eksik veya fazla olması çocuğun gelişimini etkiler. Çocuğa eksik sevgi gösterilmesi çocuğun kendine olan güvenini olumsuz etkiler. Yeterince sevgi alamayan çocuk, etrafına karşı daha çekingen ve içine kapanık olur. Bu da kendini etrafına karşı iyi ifade edememesine sebep olur. Çocuğa aşırı sevgi gösterilmesi de çocuğun gelişimini olumsuz etkiler. Kendini etrafına karşı hükmeden bir tavra sokmasına sebep olur. Sabırsız ve tahammülsüz biri haline gelir.

 

 

ERA Kolejleri olarak amacımız; eylül ayı boyunca öğrencilerimizin sevgi ve uyum değerleri kapsamında; sevginin iyileştirici gücünü yaşayarak öğrenmelerini sağlamak. Bu yüzden tüm kampüslerimizde sevgi ve uyum etkinlikleri düzenledik. Öğrencilerimiz evde aileleriyle hazırlamış oldukları sevgi temalı resim ve mesajları kampüslerimizde hazırlamış olduğumuz sevgi ağacımıza asarak kampüs etkinliğimizi gerçekleştirdiler. Ayrıca sevginin önemi konusunda öğretmenleri tarafından bilinçlendirildiler. Eylül ayı boyunca etkinliklerimize devam edeceğiz.