LGS’YE 7 KALA TÜRKÇE DERSİ TAVSİYELERİ!

,

 

Değerli Öğrencilerimiz,

Sınava az kala Türkçe dersine ilişkin sizlere son bir  kaç önerimiz var.

 

MANTIK – MUHAKEME SORULARINA YAKLAŞIM: Mantık muhakeme soruları aslında cevabı içinde olan en kolay sorular olmasına rağmen, öğrenciler bazen uzun metinlere karşı ön yargılı yaklaştıkları için yanlış cevap verebiliyorlar. Bu soruları çözerken izlenmesi gereken adımları şu şekilde sıralamak mümkün:

  • Tablo yapılarak çözüm yapılır.
  • Metin kısmından tablo yapılır
  • Kesin sırası bilinen ifadelere göre tablo yapılır. (haftanın günleri, zamanlar, katlar, yarışmalar…)
  • Kesin sırası bilinen ifadeler yoksa gruplandırma mantığına göre tablo yapılır (bölümler, meslekler, isimler…)

 

ÖNCE SORU KÖKÜ, SONRA METİN: Özellikle soru köklerine dikkat etmelisiniz. “Bu paragrafta aşağıdakilerden hangisine değinilmiştir/değinilmemiştir?” tarzındaki soruların cevabı doğrudan metnin içinde geçer. “Bu paragraftan aşağıdakilerden hangisi çıkarılabilir/çıkarılamaz?” gibi  sorular ise metnin bütününe bakılarak yorumlanıp cevaplanabilir. Bu nedenle önce soru kökünü okumak, cevap verirken size zaman kazandırır. En büyük hatalar önce paragrafı, daha sonra soru kökünü okumaktan kaynaklanıyor. Bu yöntemi izleyen öğrenci hem metinde ne aradığını bilemiyor, hem de sorudan sonra tekrar metni okuması gerektiği için zaman kaybediyor.

 

BİLGİ EKSİKLİĞİ: Anlam sorularını çözebilmek için deyim ve atasözlerine hâkimiyetinizin ve zengin bir kelime dağarcığınızın olması gerekiyor. Bunun yanı sıra sınavda dil bilgisi konularındaki yeterliliklerinizi ölçmeye yönelik bilgi soruları da çıkıyor. Bunları çözerken de sizden beklenen, sahip olduğunuz birçok bilgiyi bir arada ve yorumlayarak kullanabilmenizdir. Ancak bu tür sorularda yorum yeteneği güçlü olsa bile bilgi eksikliği olan öğrenciler hata yapabiliyor.

 

Sınavda hepinize üstün başarılar dileriz.