LGS’YE 3 KALA SOSYAL BİLİMLER DERSİ TAVSİYELERİ!

,

 

Sınava az kala İnkilap Tarihi, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi derslerine ilişkin sizlere son bir kaç önerimiz var.

 1. Sınava 3 kala bütün konuları tekrara ayırmanız hem zor hem de kafanızın karışmasına neden olabilir. Bu yüzden varsa elinizde var olan notlardan eğer yoksa özetlenmiş konu anlatımları bulunan kaynaklardan sadece hatırlama amaçlı tekrarlar yapın.
 2. Eksiğiniz olduğunu düşündüğünüz konuyla ilgili test çözmeyin. Öncelikli olarak hatırlama amaçlı çalışmalar yapın, konu tam öğrenilmeden soru çözülürse, yapılan yanlışlar moralinizi bozabilir.
 3. Örnek soruları incelediğimizde çok uzun paragraf sorularının olmadığını görmekteyiz. Verilen metinlere göre sorulan soruları iyi okumalıyız. Çünkü cevap mutlaka o metnin içerisinde bir yerde bulunmaktadır.
 4. Örnek soruları daha önce çözmüş olsanız bile mutlaka 10 gün kala tekrar indirin ve sakin bir yerde acele etmeden çözün.
 5. Örnek sorularda geçen ve anlamını bilmediğiniz kelimeleri mutlaka ders kitabından veya sözlükten araştırarak anlamını öğrenin.
 6. Sözel derslere baktığımızda okuduğumuzu anlamaya yönelik soruları görmekteyiz bu yüzden her akşam mutlaka kitap okuyarak yatın.
 7. Derslerde işlemiş olduğunuz konular arasında mutlaka bağlantı kurarak bu olayları daha hızlı hatırlayabilmenizi sağlayacak bir görsel belirleyin.
 8. Anlamadığınız bir konu olduğunu düşünüyorsanız mutlaka kendinize yüksek bir sesle o konuyu anlatın ve pekişmesini sağlayın.
 9. İnkılap Tarihi için Türkiye’nin illeri, komşu ülkeleri ve derslerde isimleri geçen ülkelerin tam olarak nerede olduğunu bilmiyorsanız mutlaka harita çalışması yapın.
 10. Din Kültürü ve Ahlak Bilgisinde ders müfredatında geçen kavramların (zekat, sadaka, infak v.b) anlamlarını hatırlamaya yönelik zihin egzersizleri yapın.
 11. Soru çözerken mutlaka önce sorunun kendisini okumalı ve bizden ne istediğini anlayarak yukarıda yer alan metni iyi kavrayarak okuyun.
 12. Hızlı soru çözmeyin ve bilmediğiniz kavramı öğrenmeden soruları geçmeyin mutlaka kavramları öğrenin.