LGS’YE 5 KALA MATEMATİK DERSİ TAVSİYELERİ!

,

 

2018-2019 Eğitim Öğretim yılında Milli Eğitim Bakanlığı matematik sorularına bakış açısını anlatabilmek adına 85 tane örnek soru yayınladı. Bu soruları incelediğimizde okuduğunu anlama, anladığını muhakeme ederek işlemleri tespit etme, nispeten kolay sayılacak işlemleri yaparak cevaba ulaşılabildiği görülüyor. Sorular çok net ve kafa karıştırıcı işlevsiz bilgi, grafik veya resim içermiyor. Her soru hangi konuya ait ise matematiksel bir dille o konunun bilgisi kesinlikle üst bilgi olarak veriliyor. Bu üst bilgiler bize sorunun yoğunluklu olarak hangi konuya ait olduğu hakkında bilgi veriyor.

 

Sınavda karşımıza gelen matematik sorusunu ilk olarak üstte verilen bilgileri çok kısa bir süre inceleyerek hangi konuya ait olduğunu tespit etmeliyiz. Sonrasında bu bilgiyi kullanacağımızı hiç unutmadan soruyu ilk cümlesinden okumaya başlamalıyız. Okuduğumuz her cümleyi anladığımızdan emin olmadan soruyu okumaya devam etmemeliyiz. Eğer o cümleyi anlayamadıysak bir kez daha okumalıyız. Anlayamadığımız her cümle bizi yanlış cevaba götüreceği gibi, soruyu defalarca okumamıza sebep olacaktır. Soruların uzun olduğunu göz önüne alırsak anlaşılmayan bir cümle büyük bir zaman kaybı yaratacaktır.

 

Okuduğumuz her cümle bize sorunun çözümünde yol gösterici bilgi içermektedir, o yüzden bu bilgileri küçük notlar halinde çıkarmalı ve çözüm aşamasında sadece çıkardığımız notlarda yer alan bilgileri kullanarak soruyu çözmeliyiz. Örneğin bir silindirin çapı 10 cm, yüksekliği 20 cm yazıyorsa biz sorunun altına hemen r=5cm, h=20cm şeklinde notlar tutmalıyız. Bu notlar sayesinde soruyu defalarca okumak zorunda kalmaz ve zaman kaybetmeyiz.

 

Sınava girmeden önce

  • Örnek soruların tamamını gerekirse defalarca çözmeli, çözemediğimiz ve mantığını anlayamadığımız hiçbir soru kalmayacak şekilde örnek sorular üstüne çalışmalıyız.
  • 100’e kadar olan asal sayıları birkaç kez tekrar ederek aşina olmakta yarar vardır. Soruda karşımıza gelen sayının asal olduğunu bilmek bize çok şey kazandırır.
  • Tam Kare Sayıları en azından 625’e kadar bildiğimizden emin olmalıyız.
  • Pisagor Teoreminde bulunan özel üçgenlerin kenar uzunluklarını bildiğimizden emin olmalıyız.
  • Üslü sayı sorularında verilen sayıları tabanı asal sayı olacak şekilde yazmalıyız. Örneğin 64=26 şeklinde yazılmalı.
  • Üç temel özdeşliği bildiğimizden emin olmalıyız.
  • Prizma ile piramidin farkını ve silindirin alan, hacim hesabını tekrar etmeliyiz.

 

Sınavda hepinize üstün başarılar dileriz.