DİJİ ÖĞRETİM PROGRAMI İLE İLGİLİ SIKÇA SORULAN SORULAR

, ,

 

Değerli Velilerimiz,

Aşağıda, 16 Mart tarihinden itibaren 1. sınıftan 12. sınıfa kadar tüm öğrencilerimizin kullanımına açılan www.dijiöğretim.com platformuyla ilgili sıkça sorduğunuz soruların cevaplarını bulabileceğiniz bir bilgilendirme bulunmaktadır. Bu platform, öğrencilerimizin konu anlatım PDF belgelerine, çalışma kağıtlarına, online sınavlara erişebildiği bir mecra olarak kullanılacaktır.

  1. Programda video konu anlatımları olacak mıdır?

Lise kademesinde konu anlatım videoları sistemde bulunmaktadır. İlkokul ve ortaokul kademeleri için ise tüm öğrencilerimizin www.morpakampus.com şifreleri tanımlanacaktır. Öğrencilerimiz kendilerine tanımlanmış olan bu şifreler üzerinden 23 Mart Pazartesi günü itibariyle, Morpakampüs’e giriş yaparak tüm konu anlatım videoları, etkinlikler ve testlere erişim sağlayabilecekler.

  1. Ödev teslim tarihi ile ilgili bir kısıtlama var mı? Bu tarihler dışında öğrenciler ödevlerine ulaşabilecekler mi?

Sistemdeki ödev tarihleri öğrencinin bir program çerçevesinde çalışması için bir tavsiye niteliğindedir. Öğrenci ödev teslim tarihi dışında da ödevlerine ulaşabilecektir. Ayrıca ödev kısmında bulunan “ödev teslim et” butonunun kullanılmasına gerek bulunmamaktadır. Öğrencilerin herhangi bir ödevi teslim etmesine gerek yoktur.

  1. Ödevler öğretmenlere nasıl iletilecektir?

Çözülen ödevlerin öğretmenlere iletilmesine gerek yoktur. Öğrencimizin bu etkileşimi ERA İntranet üzerinden kurabilirler.

  1. Cevaplar nereye işlenecek? Cevap anahtarı nereden kontrol edilecektir?

Öğrencilerimize atanan “online sınavlar” haricinde sistem üzerinden bir cevap anahtarı işaretlemesi yapmasına gerek yoktur. Tanımlanan online sınavlar ise gün ve saati geldiğinde sistemde aktifleşmekte ve öğrencilerin işaretleme yapacakları alanlar ortaya çıkmaktadır. Öğrenci bu sınava girdiğinde işaretlemeleri yapıp doğru yanlışlarını görebilmektedir.

  1. Online sınav olacak mı? Öğrenciler online sınavı nasıl çözeceklerdir?

Online sınav diji öğretim sisteminde eğitim takviminde yer aldığı tarihlerde ve saat aralığında sistem üzerinden yapılacaktır. Öğrenciler ilgili tarihte sistem üzerinden “Online Sınav” menüsü üzerinden sınav uygulamalarına ulaşabileceklerdir.

  1. Dijiöğretim sisteminde veli etkileşimi yapılabilecek mi?

Dijiöğretim sisteminde veli ile ilgili bir süreç işletilmeyecektir. Velilerimizin öğrencileri ile birlikte öğrenciye atanmış şifreler üzerinden programları takip etmeleri ve belirtilen tarihlerde ilgili çalışmaları yapmaları istenmektedir.

  1. Programdaki saatler neyi ifade etmektedir? Bu saatlere uymak zorunlu mudur?

Ders programındaki saatler sistem gereğidir. Ders programı oluşturmak için saat tanımlaması gerekmektedir. Ancak öğrenci saat sınırına bağlı kalmadan ödev içeriklerine ulaşabilmektedir. Programlı ve sistemli çalışmanın önemini vurgulamak maksadı ile öğrenci ve velilerin programdaki saatlere uymaları tavsiye edilebilir.

  1. Programın aplikasyonu var mı?

Dijiöğretim program aplikasyonu hem Google Play da hem de App Store da bulunmaktadır.

  1. ERA İntranet üzerinden ödev verilebilir mi? Kontrol mekanizması ERA İntranet üzerinden sağlanabilir mi?

Dijiöğretim sistemi ERA İntranet sistemine şu an için entegre edilmemiştir.

Ancak ERA İntranet üzerinden daha önce yapılan uygulamalar aynen devam edebilir. Branş öğretmenleri ve sınıf danışman öğretmenleri ERA İntranet üzerinden öğrenci bilgilendirmelerine devam edeceklerdir.