UZAKTAN EĞİTİM SÜRECİNDE ÇOCUKLARINIZ NASIL MOTİVE DEBİLİRSİNİZ?

, ,

 

Ülkemizde Covid-19 nedeniyle Mart ayında ara verilen yüz yüze eğitime vaka sayılarının istenen düzeye düşmemesi ve salgının kontrollü yayılmasının sağlanamaması nedeniyle geri dönülemedi. Milyonlarca öğrenci, hem bizim ülkemizde hem de dünyada okullarından, arkadaşlarından ve eğitimden uzak kalmasına neden olan bu pandemi döneminde vaka sayıları ülke genelinde 100’lü rakamlara düşene kadar uzaktan eğitime devam edecekler.

 

Anaokulundan üniversite öğrencilerine kadar tüm öğrencileri kapsayan bu yüz yüze eğitimden uzak kalma süreci yavaş yavaş ve kademeli olarak başlatılmaya çalışılsa da biraz daha zaman alacak gibi görünüyor.

 

Ne yazık ki öğrencilerimiz en çok sosyalleşmeye ihtiyaç duydukları bu yaş döneminde saatlerce ekran başında oturmak zorunda kalıyorlar. Özellikle temel becerilerin kazanılacağı en önemli yaş dönemlerini de kapsayan okul öncesi ve ilkokul çağı çocuklarının ekran karşısında uzun süre dikkatlerini toplamaları ve öğrenmeye motive olmaları oldukça zor. Yaş grubu ilerlediğinde belki oturma ve genel olarak dinleme süresinin uzaması daha kolay olsa da lise grubu ve üniversite çağı öğrencileri de özellikle sosyal öğrenme ve arkadaşlıklardan uzak kaldıkça okula ilişkin olumlu tutum geliştirmekte onlar da oldukça zorlanıyorlar.

Pandemi döneminin başlarındaki kısıtlamalarla uzaktan çalışma sistemine geçen anne babalar da önce çocuklarıyla zaman geçirmek ve onlarla ilgilenmek adına bu dönemi avantaja çevirmeyi başarmış olsalar da süreç uzadıkça ve uzun bir yaz tatili de araya girince çocukları okul düzenine adapte etmekte zorluk yaşamaya başladılar.

Hem uyku sürelerinin disiplin altına alınması, hem genel okul ve sınıf kurallarının uzaktan eğitim sürecinde uygulanmaya çalışılması evden online çalışan anne babaların bu günlerde en önemli gündemi. Bir yandan kendi toplantılarına odaklanmaya ve iş yetiştirmeye çalışırken bir yandan çocuğunu bilgisayar başında tutmaya çalışıp molalarında yemek ve temel ihtiyaçlarını karşılarken akşam olduğunda da ertesi güne yetişmesi gereken ödevler ve ev işleri arasında boğulan anne babalara bu dönemde çocuklarını nasıl motive edebilecekleri konusunda bazı önerilerimiz var…

 

Önce Örnek Olun!

Her şeyden önce siz kendi iş planınızı oluşturarak bu plana sadık kalırsanız iyi bir rol model olabilirsiniz! Kendi iş planınıza uymanız ve belirli rutinleri, kahvaltı, öğle yemeği saatleri, iş zamanı, serbest zaman vb. hep aynı saat aralıklarında yaparak nasıl bir düzeni olması gerektiği konusunda model oluşturun.

Çalışma Alanını Sadeleştirin!

Ev ortamı çocuklar için ilgi dağıtıcıların çok fazla olduğu ve öğrenme motivasyonunu zorlaştıran öğelerle doludur. Bunun için odalarını sadeleştirmeleri için onlara yardımcı olun ve yeni bir oda düzeni oluşturun. Dikkat dağıtıcı obje ve eşyaları mümkün olduğunca ortamın dışına taşıyın.

Ilımlı Bir iletişim Kurun!

Çocuklarla hem okul hem de ev hayatını aynı ortamda sürdürürken hem öğrenmeye bir destekçi hem de anne baba rolünü bir arada yürütmekte zorlanabilirsiniz. Zaman zaman işi sıkı tutmak zorunda olduğunuz için baskıcı ve otoriter yanınız ağır basıyor olabilir. Bu dönemi öncelikle sağlıklı geçirmeye odaklandığımız için onların ruh sağlığının da önemli olduğunu unutmadan ılımlı olmaya gayret etmelisiniz!

Başarılı Oldukları Alanla İlgilenin ve Başarısının Üstünde Durun!

Çocukları olumlu pekiştireçlerle başarılı oldukları alanlarda destekler ve bu başarılarının farkında olduğunuzu dile getirirseniz motivasyonlarına olumlu katkıda bulunmuş olursunuz. Başarılarını görmezden gelir ya da zaten öğrenciliğin onun görevi olduğu gibi bir yaklaşımda olursanız başarısızlığı size karşı koz olarak kullanmak için ders çalışmayı bırakabilir. Aman dikkat!

Öğretmeni ile Sıkı İletişimde Olun!

Öğretmeniniz ile sağlıklı bir iletişim kurarak çocuğunuzun ders içi durumu ve ödev takibi konusunda bilgi sahibi olmayı ihmal etmeyin. Bu sizin gerçekçi bir yaklaşımda bulunmanızı destekler. Haksız eleştirilerden uzak kalmanızı sağlar, gerçekten eksik öğrenme alanlarına yönelerek hem çocuğunuzun başarısına destek olabilir hem de sizi aile içinde olumsuz bir iletişim ortamından uzak tutar.

Planlama Yapın Ama Esnek Olun!

Bu dönemin hem siz anne babalar hem öğrenciler hem de tüm dünya için hiç alışılmadık bir dönem olduğu kadar geçici bir dönem olduğunu unutmayın. Tabi ki planlı programlı bir işleyiş olmasını hepimiz isteriz. Çocuklar derslerini eksiksiz dinlesinler, ödevleri hatasız yapsınlar ve sınavlardan tam puan alsınlar. Bu herkes için çok kolay olurdu. Ama takıldıkları, eksik kaldıkları veya hata yaptıkları zamanlar olması çok doğal. Mükemmelliyetçi olup bu süreci daha da zorlaştırmaktansa iyi bir iletişime odaklanıp yavaş yavaş bu adaptasyon sürecinin başarıya ulaşacağına inanın

Günde 1 saat ortak zaman için Hobiler Bulun!

Yüz yüze eğitimin en büyük katkısı olan sosyal öğrenmeden uzak kalan çocuklar için yapılabilecek en büyük katkı onların sosyal becerilerini geliştirmeniz, sosyal ihtiyaçlarına odaklanmanız olacaktır. Bunun için ortak olarak keyif aldığınız pek çok aktivite için günde 1 saat ya da size uyan bir başka periyotta birlikte zaman geçirebilirsiniz. Sanat, spor, gündelik ev işleri gibi herhangi bir alanda kendi isteğinize göre ortak zaman hepinizi rahatlatacaktır.

Sohbet Edin!

Arkadaşlarından ve tüm sosyal çevresinden kısıtlanmış olan çocukların gelecek hayatlarında normale daha kolay dönebilmeleri için şu andaki kısıtlı sosyal çevre ile paylaşımda bulunmaları çok önemli. Bunun en kolay yolu ise sohbet etmek! Günün nasıl geçtiği, bu dönemde neler hissettiği, gelecekten beklentileri, yapmayı en çok özlediği şeyler, normal hayata döndüğünde yapacaklarının listesini yapmak ve üzerinde konuşmak hem çocuğunuza hem de size iyi gelecektir.

Biz eğitimcilerin de en büyük temennisi okullarımızın koridorlarında çocukların sesini yeniden duymak ve sınıflarımızda öğrenme coşkusuyla öğrencilerimizle yeniden kucaklaşabilmek. Bunun için hem toplumsal sorumluluklarımızın bilinciyle hareket ediyor hem de görevimizin başında yüz yüze eğitim için tüm hazırlıklarımızı sürdürüyoruz. Bu dönemin bir an önce normale dönmesi sizler gibi bizlerin de en büyük beklentimiz. Hep birlikte çocuklarımızı okullarımızla buluşturacağımız günleri bekliyor ve tüm velilere gösterdikleri destek ve sabırdan dolayı teşekkür ediyorum.

 

Gülçin Aşkın Çetin