ZİLLER ÇALDI!

 

2019-2020 Eğitim – Öğretim dönemi öğretmen, öğrenci ve veliler için büyük bir heyecanla başladı! Okula başlayan öğrenciler kadar velilerin de bu dönemde tutumları ve davranışları oldukça önem taşıyor. ERA Kolejleri Kurumsal İletişim ve Marka Direktörü Gülçin Aşkın Çetin, Okula Uyum sürecinde velilere tavsiyelerde bulundu.

 

ERA KOLEJLERİ’NDEN OKULA UYUM SÜRECİNDE VELİLERE ÖNERİLER:

Okula başlamak hem çocuklar hem de veliler için hayatlarının yeni bir dönemine adım attıkları çok önemli bir değişimdir. Günümüzde hemen hemen her çocuk ilköğretim öncesi kreş ve anaokulu eğitimi alıyor. Buna rağmen çocuklarımız okula başlarken belirli zorluklar yaşayabilir.  Ailesinin yanından uzun bir süre sonra ayrılması ile birlikte yoğun duygular yaşayan çocuk, okula gitmekte veya sınıfa girmekte güçlük çekebilir.

 

Peki, bu yeni döneme adapte olmalarında özellikle okula ilk kez başlayan çocuklar için ailelerin yaklaşımı nasıl olmalıdır?

Velilerin okula atılan bu ilk adımda süreci daha rahat ve keyifli geçirmelerine yardımcı olabilmek için ERA Kolejleri’nin tavsiyeleri:

 

  • En önemlisi; anne babalar olarak sizlerin de kaygıdan uzak, sakin bir ses tonu ve yaklaşımla rahat bir duruş sergilemeniz önemlidir. Çünkü ailenin bakışı, duruşu, jest ve mimikleri veya sesinden kaygılı olduklarını çocukları çok kolay hissedip içselleştirebiliyorlar. Eğer çocuğunuzdan ayrılırken ve onu okulda bırakırken kaygı yaşayan taraf sizseniz, okula uyum sürecini de zorlaştıran siz olursunuz!

 

  • Çocuğunuzla, içinde bulunduğu dönemle ilgili konuşun, duygularını ifade etmesine izin verin ve en önemlisi onu dinleyin. Çocuğunuzun okula gitmesinin sebeplerini, derslerin amaçlarını ona anlatmanız kafasındaki okul algısını netleştirecektir.

 

  • Bilinmezlikleri ortadan kaldırmak adına çocuğunuzu okul hakkında bilgilendirip kendi okul deneyimlerinizden örnekler vererek rahatlatabilirsiniz. Çocuk için ailenin söylemleri oldukça gerçekçi ve önemlidir. Ebeveynlerin çocuklarına kendi hikayelerinden örnekler vererek çocuklarında ‘Benim annem veya babam da aynısını yaşamış’ düşüncesi rahatlamasına yardımcı olur.

 

  • Çocuğunuza okulun güvenli bir ortam olduğunu herhangi bir durumda ona yardımcı olabilecek birçok öğretmenin olacağını söylemek rahatlamasında etkin bir rol oynayacaktır. Aynı şekilde eve geliş gidişlerin nasıl olacağını bilmesi onun kafasındaki soru işaretlerini giderecektir.

 

  • Çocuğunuza daha önce deneyimlediği “ilkleri” ve onlarla nasıl başa çıktığını hatırlatmak da oldukça faydalı olabilir. Örneğin anaokuluna başladığı ilk gün, yeni taşındığınız evinizdeki ilk gün, ilk arkadaşını edindiği gün ve bunlar gibi pek çok anıyı hatırlatabilir ve bu gibi deneyimlerde başarılı olduğunu söyleyebilirsiniz.

 

  • Okulun başlayacağı günün sabahı vedalaşmalar uzun sürmemelidir. Evde ayrılma gerçekleşirse kısa bir öpücük ve sarılmayla öğrenci evden çıkmalıdır. Okula çocuğunu kendisi getiren ebeveynler ise yolda gün içinde kendilerinin yapacağı rutin şeyleri anlatması çocuğu rahatlatabilir ve yine okul kapısında güven veren kısa bir sarılmayla ayrışmak çocuğun ayrılmasını kolaylaştıracaktır.

 

  • Çocuğunuz okuldan döndüğünde; okulda yaşadıkları hakkında konuşmanız süreci normalleştirecektir. Önce kendisinin anlatmasına fırsat verin. Çok ve ayrıntı sorularla üstüne gelinmiş hissedebilir. Tüm ayrıntıları aklında tutamayabilir ve hemen anlatmak istemeyebilir. Bir oyun esnasında veya yemek esnasında karşılıklı gün içinde yaşadıklarınızı paylaşabilirsiniz.

 

  • Çocuğunuzun arkadaşlık deneyimlerini paylaşmasına müsaade ediniz. Bunları yaparken kurduğu ilişkide endişeniz varsa bile müdahale etmekten kaçınmamız gerekir. Olumsuz yargılardan kaçınmalı arkadaşlık ilişkilerini kendisinin değerlendirmesine fırsat tanımalıyız. Yaşadığı problemlere ne söylemesi gerektiğini söylemek yerine kendi çözüm yollarını bulmasına yardımcı olmanız kuracağı gelecekteki ilişkilerine de faydalı olacaktır.

 

  • Son olarak uyku saatleri ebeveynler için bir problem olabiliyor. Yatma saati aile içinde bir toplantı ile belirlenip o saate uyulması gerekiyor. Koyduğumuz sınırlardan taviz vermeden net bir şekilde uygulamamız ilerleyen zamanlarda hem aile açısından hem de öğrenci açısından faydalı olacaktır.

 

 

Unutmamak gerekir ki her çocuk eşsiz ve özeldir. Bu süreci her çocuk farklı şekillerde deneyimleyebilir. Anne babanın çocuğunu tanıması ve ona yaklaşımı önem taşır. Atacağınız basit adımlarla bu süreci hem çocuğunuz hem de kendiniz için daha kolay ve keyifli hale getirebilirsiniz.